200 استاد دانشگاه خواستار توقف ساخت و ساز در اطراف باغ گیاه شناسی شدند

[ad_1]

200 نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه در نامه ای به رئیس جمهور خواستار توقف پروژه آسمان خراش در اطراف باغ ملی گیاه شناسی ایران شدند.

به گزارش ایسنا، 200 نفر از اعضای هیئت علمی 56 دانشگاه ایران در نامه ای به رئیس جمهور خواستار توقف پروژه آسمان خراش در اطراف باغ ملی گیاه شناسی ایران شدند.

به گزارش روابط عمومی باغ گیاه شناسی ملی ایران، در این نامه آمده است: باغ های گیاه شناسی جهان که تعداد آنها به حدود 2000 عدد می رسد، بسته به سن، تعداد و نوع گیاه یکی از مهمترین دستاوردهای علمی کشور شماست. گونه‌ها کارکردهای علمی متنوعی دارند و مهم‌ترین و جدی‌ترین وظیفه این باغ‌ها حفاظت از گونه‌های گیاهی است که در دنیای امروز در مواجهه با بحران‌هایی که اغلب برای موجودات روی کره زمین انسان‌ساز است، از گونه‌های در حال انقراض محافظت می‌کنند. خیلی مهم.

در ایران نیز باغ گیاه شناسی ملی ایران با بیش از 53 سال سابقه و بانک ژن منابع طبیعی ایران با قدمتی حدود 30 سال این وظیفه ارزشمند را بر عهده داشتند. استقرار بیش از 4000 گونه گیاهی در باغ و حفظ بیش از 4300 گونه در بانک ژن نشان می دهد که برنامه ریزی های گسترده ای انجام شده است تا اطمینان حاصل شود که این پروژه از استانداردهای بین المللی فراتر رفته و به عنوان نگینی در بین پروژه های ملی بدرخشد. از این رو سازمان پدافند غیرعامل آن را به عنوان یکی از مراکز حساس معرفی کرد و همچنین سازمان میراث فرهنگی این باغ را در تاریخ 1395/10/12 به شماره ثبت 365 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رساند. این باغ مانند سایر مجموعه های دنیا اهداف دیگری را دنبال می کند که با اجرای برنامه های پژوهشی و آموزشی در زمینه گیاه شناسی و منابع طبیعی و علوم زیست محیطی مختلف، ارتقای سطح فرهنگ و آگاهی عمومی و فنی اقشار مختلف جامعه در خصوص این موضوع قابل اجرا است. طبیعت اشاره شده است که آنها در باغ حضور بسیار خوبی دارند.

متاسفانه تعاونی مسکن ارتش به دنبال اصلاح و تغییر کاربری اراضی شمالی مشرف به باغ بود. طبق نقشه اولیه تفصیلی منطقه، منتهی الیه غربی زمین های پارک چیتگر و اراضی شاه نشین جنوب بزرگراه شهید حکیم و بالای دیوار شمالی باغ گیاه شناسی ملی ایران که به بلوار پژوهش ختم می شود، قسمتی از آن. متعلق به ارتش جمهوری اسلامی و بخشی از خاک است و در یکی از موسسات تحقیقات جنگلها و مراتع کشور و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به عنوان منطقه آموزشی تعریف شده است. در سال‌های اخیر بنا به گفته مسئولان و کارشناسان، ساخت آسمان‌خراش‌ها در این منطقه که از توابع منطقه ۲۲ تهران است، باعث بحران جدی آب در سفره‌های زیرزمینی شده که چاه‌های باغ گیاه‌شناسی ملی ایران را تغذیه می‌کنند. جنگل اطراف از سوی دیگر، کاشت این مجتمع مسکونی در محوطه باغ گیاه شناسی ملی ایران، ضمن ایجاد منظر شهری نامنظم و نامناسب در اطراف این پروژه بین المللی و وقوع تردد خودروها، آلودگی جوی و صوتی و نور شب و سایر اختلالات فیزیکی شدید در باغ، آن را از نظر اکولوژیکی شکننده و آسیب پذیر می کند.

بنابراین، نباید تردید داشت که اجرای پروژه ساخت آسمان خراش و افزایش ساخت و سازهای فوق الذکر، آسیب های جبران ناپذیری به جنبه بصری و زیبایی باغ و مجموعه های متنوع آن وارد می کند و با کاهش تدریجی گونه های گیاهی، آنها را از بین می برد. تنوع کاهش می یابد و طولی نمی کشد، سرمایه ملی از بین می رود.

لازم است باغ گیاه شناسی ملی ایران نیز به عنوان یکی از ذخایر ملی کشور مانند تمامی باغ های گیاه شناسی جهان از تمامی خطرات و تهدیدها دور بماند تا در راستای هدف کلان خود یعنی حفظ ژنتیک به خوبی ایفای نقش کند. منابعی از ایران و سایر کشورهای جهان و حتی سایر نقاط جهان. لذا خواهشمند است دستورات لازم جهت توقف ساخت و ساز و رده بالا در حریم باغ گیاه شناسی ملی ایران را صادر نمایید.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.