20 میلیارد تومان برای قلعه صورت فلکی/ مرمت فرونشست در این ساختمان نگرفتیم.

[ad_1]

ایسنا/ لرستان مدیرکل میراث فرهنگی لرستان گفت: مرمت قلعه فلک الافلاک در حال انجام است.

سید امین قاسمی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: برای ساماندهی و مرمت قلعه، اجرام آسمانی و بناهای تاریخی کنار آن صد میلیارد تومان تعهد داده شد.

وی ادامه داد: بخشی از این سازمان به مالکیت اموال بخش خصوصی برمی گردد تا بتوانیم اطراف قلعه را آزاد کنیم.

دریافت 20 میلیارد تومان اعتبار برای مرمت قلعه، از آسمان

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان گفت: مرمت محوطه قلعه در حال انجام است و این در حالی است که هنوز اعتبار کامل آن اعلام نشده است و تنها توانستیم 20 میلیارد تومان بابت تملکات از مجموع 100 میلیارد تومان اعتبار ذکر شده دریافت کنیم. اعتبار سفر

قاسمی افزود: از این 20 میلیارد تومان بین پنج تا شش میلیارد تومان برای محوطه سازی و مرمت بناهای تاریخی باغ گلستان و مابقی برای تملک فروشگاه های اطراف قلعه است که امیدواریم بتوانیم فروشگاه های متعددی را خریداری کنیم. “

این قلعه در زمان ساسانیان بر روی تخت سنگی بسیار محکم ساخته شده است.

وی در خصوص استحکامات قلعه خرم آباد گفت: این قلعه در زمان ساسانیان بر روی سنگی بسیار مستحکم ساخته شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان افزود: در مرمت هایی که در دوره قاجار به قلعه فلک الافلاک انجام شد، قلوه سنگ مرمت بر روی تخت سنگی از پشت قلعه تا بازار و بنا مرمت شد. زندانی در سیل سال 1398 این لاشه ها سرگردان بودند و این تصور ایجاد شد که احتمال آسیب دیدن قلعه وجود دارد اما خوشبختانه مشکلی پیش نیامد.

استحکامات قلعه صور فلکی انجام شد

قاسمی با بیان اینکه پس از وقوع سیل هر دو شاهد زلزله 5.6 ریشتری در خرم آباد بودیم که در این زلزله تعدادی از دندانه های قلعه و نقاطی که در یک ردیف در قلعه قرار دارند آسیب دیدند، افزود: این خطوط قبلاً به صورت ترک بوده است. . . زلزله کمی باز شد و ما خیلی سریع شاهد آن بودیم، با حمایت استاندار به ما پول دادند و شرکتی که نماینده شرکت استاتیک بود، شرکت چک و مواد آلمانی داشت و تمام درزها را تامین کردیم. از گذشته بتن مخصوص را می دوزیم، متر و تزریق می کنیم و آن را تقویت می کنیم.

وی گفت: دندان های آسیب دیده بازسازی شده و مشکل خاصی وجود ندارد.

ما در یک قلعه میلی متری غرق نمی شویم

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان با اشاره به اینکه چندی پیش یکی از دوستان اعلام کرد که قلعه دو سانتی متری نشسته است و ما نیز اعلام کردیم که اگر این اتفاق افتاد، برخورد را ثابت کنید و به ما نشان دهید: بالاخره مشخص شد یکی از افرادی که در سازمان نقشه برداری کشور مشغول به کار هستند، دستگاه دارند و قصد نصب لرزه نگاری در شهر خرم آباد را دارند.

قاسمی گفت: با این فرد صحبت کردیم بر اساس رصد ماهواره ای که داشتیم به دلیل وجود زمین کشاورزی دو سانتی متر از مساحت کاسته شده است.

وی اظهار داشت: با بررسی هایی که انجام دادیم و بر اساس شواهد، یک میلی متر فرونشست نداشتیم.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.