100 رویداد فرهنگی در کتابخانه های خراسان رضوی برگزار می شود

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی از برگزاری 100 رویداد فرهنگی به مناسبت سالروز بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی در کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی خبر داد.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان با اشاره به نقش کتابخانه های عمومی در جامعه به عنوان مراکز فرهنگی اجتماعی گفت: تقدیم اندیشمندان، شاعران و مفاخر ایران اسلامی است.

وی گفت: متأسفانه برخی از کشورهای همسایه در سال های اخیر متفکران و شاعران ایرانی را تصاحب کرده اند. در حفظ و حراست از زبان و ادب فارسی، وظیفه اجتماعی، فرهنگی و دینی همگان به ویژه پاسداران فرهنگ و کتاب این مرز و بوم است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، سبزیان یکی از ویژگی های بارز ارتش گنجوی را گوشه گیری و دوری از قدرت و درباریان دانست و گفت: حکیم نظامی گنجوی را می توان از بزرگان دانست. شاعرانی چون سعدی و فردوسی. کسی که ضمن خلق سبکی نو از سرودن شعر در ادبیات فارسی، آن را به اوج و کمال خود رساند تا به جرأت بتوان گفت بخش قابل توجهی از شعر ایران تقلیدی از شعر نظامی است. نظامی به دلیل دانش و تخصص بالا در نجوم، فلسفه، فقه و زبان عربی، در قرن ششم به عنوان حکیمی بزرگ شناخته می شود.

وی گام برداشتن در این راستا را رسالتی مهم برای کتابخانه های عمومی دانست و افزود: از این رو همزمان با زادروز حکیم نظامی گنجوی شاعر و نویسنده بزرگ ایرانی 100 برنامه فرهنگی در قالب نشست های کتاب خوان، معرفی کتاب، کارگاه های آموزشی برگزار می شود. مسابقات کتاب خوانی و کاروان کتاب با محوریت آشنایی با اثر، زندگی و زمانه این شاعر بزرگ از 18 تا 23 اسفند 1400 در کلیه کتابخانه های عمومی استان برگزار می شود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.