کدام استان ها فعال ترین معادن را دارند؟

[ad_1]

اتاق بازرگانی تهران در تازه ترین گزارش خود به بررسی وضعیت معادن کشور پرداخت و از به صدا درآمدن زنگ خطر جدیدی در این حوزه خبر داد.

به گزارش ایسنا، حدود ۶۲ درصد از معادن ایران در زمینه‌های سنگ آهن، مس، سرب، روی، زغال‌سنگ، ماسه، شن، سنگ‌های تزئینی، سنگ آهک و طلا فعال هستند. البته این آمار به استثنای معادن نفت، گاز، اورانیوم و خاک رس محاسبه شد. این معادن 84 درصد از کل سطح اشتغال معادن کشور و حدود 97 درصد از کل ارزش افزوده معادن ایران را به خود اختصاص داده اند.

آمار 1399 نشان می دهد که معادن شن و ماسه با 1463 معدن فعال بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند. در زمینه اشتغال نیز معادن سنگ آهن با حدود 30 هزار نفر بیشترین سهم را دارند. بیشترین ارزش افزوده تولید شده مربوط به معادن سنگ آهن با 68 میلیارد تومان بوده است.

بررسی معادن استان ها از نظر فعالیت نیز نشان می دهد که حدود 46 درصد از معادن فعال ایران در استان های خراسان رضوی، فارس، کرمان، اصفهان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، مرکزی و یزد قرار دارند. سهم معادن در این استان ها از نظر اشتغال 68 درصد و از نظر ارزش افزوده حدود 91 درصد بوده است.

در سال 1399 فعال ترین معدن ایران با 567 معدن به خراسان رضوی و بیشترین تعداد شاغل و بیشترین ارزش افزوده متعلق به معادن استان کرمان بوده است. 71 درصد ارزش افزوده معادن کشور در استان های کرمان و یزد به دست آمده است.

متوسط ​​رشد اشتغال در معادن کشور حدود 5.7 درصد بوده و از این رو روند جذب نیروی جدید در معادن ایران سالانه رو به افزایش بوده است. به طور میانگین هر معدن در کشور حدود 21 شقا دارد که نسبت به پنج سال قبل سه نفر افزایش داشته است.

ارزش افزوده تولید در معادن ایران نیز پیوسته در حال افزایش بوده است، هرچند ارزش افزوده واقعی با سرعت کمتری نسبت به ارزش افزوده نسبی افزایش یافته است. بر اساس سال پایه 2016، رشد ارزش افزوده معدن ایران از 104 در سال 94 به 532 در سال 1999 افزایش یافته است.

با وجود تحولات مثبت در این حوزه، روند سرمایه گذاری در معادن کشور کاهش یافته است که زنگ خطر جدیدی در این بخش است. در سال 94 ثبت شد. متوسط ​​رشد سالانه سرمایه گذاری در معادن نیز منفی 18 درصد برآورد شده است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.