واکسیناسیون گاوهای سنگین علیه لنفادنوپاتی

[ad_1]

واکسیناسیون گاوهای سنگین علیه لنفادنوپاتی

ایسنا/ کرمان رئیس اداره دامپزشکی شهرستان نرماشیر از اجرای مرحله واکسیناسیون رایگان بیماری لامپی اسکین در جمعیت دام سنگین (گاو، گوساله) این شهرستان خبر داد و گفت: بیماری لامپی اسکین توسط یک ویروس ایجاد می شود. و توسط پشه ها و حشرات ایجاد می شود.

فیروزه زارع پور درباره این بیماری گفت: بیماری پوستی پیاز در گاو با علائم تب، برجستگی و تاول روی پوست، بی اشتهایی، تورم دست و پا و لنگش در گاو بروز می کند. این بیماری به دلیل عوارضی مانند کاهش تولید شیر، سقط جنین، ناباروری، کاهش کیفیت پوست و آسیب های پوستی در دام های آلوده خسارات اقتصادی زیادی را به همراه دارد.
دکتر. زارع پور خاطرنشان کرد: مهم ترین و ارزان ترین راه پیشگیری از این بیماری واگیر دام، واکسیناسیون و رعایت دقیق اصول بهداشتی و قرنطینه ای در واحدهای دامداری و همچنین رعایت مواردی از جمله عدم انتقال دام از مناطق آلوده، پرهیز از تردد غیرضروری به دامداری است. تاکید بر استفاده از مواد ضدعفونی کننده مناسب در ورودی دامداری ها و سمپاشی دوره ای دامداری ها توسط دامداران و مبارزه با حشرات است.
وی تصریح کرد: عملیات واکسیناسیون پوست چراغی با اولویت مناطق صنعتی، نیمه صنعتی و دامپروری پرخطر از جمله مراکز بیماری سال های گذشته و شعاع مرکز، مناطق مشکوک و پرجمعیت توسط تیم های دولتی انجام می شود. تا 2500 دام سنگین را می توان در این مرحله واکسینه کرد.
این مسئول در پایان از کشاورزان عزیز پرسید؛ برای حفظ سرمایه خود ضمن همکاری با گروه های دامپزشکی در زمینه واکسیناسیون، پایش و مراقبت از بیماری، لازم است تمامی دام های خود را در برابر این بیماری واکسینه کنید و در صورت مشاهده موارد مشکوک ابتدا با شماره تلفن 44270700-034 تماس بگیرید. فرصت را به دامپزشک شهرستان اطلاع دهید.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.