نگاهی به مناطق حفاظت شده چهارمحال و بختیاری با شگفتی های خلقت

[ad_1]

ایسنا/ چهارمحال و بختیاری بسیاری از افرادی که به طبیعت گردی می پردازند و مناطق طبیعی را برای پیاده روی و سفر انتخاب می کنند، در واقع وارد پناهگاه حیوانات می شوند، حیواناتی که روز به روز نسل آنها در معرض تهدید قرار می گیرد.

به گزارش ایسنا، اگر قصد بازدید از مناطق حفاظت شده را دارید باید بدانید که ورود به این مناطق ممنوع است و این ممنوعیت برای حفظ جان حیوانات و امنیت انسان است، البته این تحریم مردم را تشویق به بازدید بیشتر از این مناطق می کند.

هیاهوی زندگی ماشینی مدرن بسیاری از مفاهیم انسان را فراموش کرده، ظلم و ستم انسانی را بر روی کره زمین افزایش داده و منجر به نابودی محیط زیست و نابودی منابع طبیعی و حیات وحش ارزشمند شده است.

در کنار مناظر بکر زیبای چهارمحال و بختیاری، نمی توان از وجود مناطق حفاظت شده چشم پوشی کرد، مناطقی که ذخایر گیاهی و جانوری کمیاب و منحصر به فرد دارند و چشم همه بینندگان را به خود جلب می کنند.

منطقه حفاظت شده سبزکوه

چهار منطقه آژانس حفاظت از محیط زیست نمونه های تقریباً دست نخورده یا کمتر دست نخورده طبیعت را نشان می دهند که به دلیل منابع ژنتیکی ارزشمند گیاهی و جانوری و پتانسیل بسیار زیاد به عنوان اکوتوریسم در نظر گرفته می شوند.

منطقه حفاظت شده سبزکوه نمونه ای از چهار منطقه حفاظت شده مصوب نزدیک به 20 سال است. سبزکوه با اکوسیستم کوهستانی دارای 272 گونه گیاهی و 138 گونه جانوری است که امیدواریم از غنای بالای طبیعی و ارزش‌های چندگانه آن‌ها بدانیم. حمایت همه دوستداران طبیعت و توسعه پایدار حفاظت از این امانت الهی تا حد امکان و بهتر .

این منطقه تا قبل از سال 1365 به صورت آزادانه حفاظت می شد، اما به دلیل شرایط خوب از جمله گونه های گیاهی و جانوری غنی و منحصر به فرد، به منطقه غیر شکار تبدیل شد و تا سال 1369 که مطالعات انجام شد به همین ترتیب حفاظت می شد. در شورای عالی حفاظت محیط زیست و به عنوان منطقه حفاظت شده تصویب شد و پس از اعلام آن در سال 1359 عملاً با همین عنوان مورد حفاظت قرار گرفت.

منطقه حفاظت شده سبزکوه به دلیل شرایط مختلف، وجود جنگل ها و منابع آبی فراوان از جمله رودخانه ها، آبشارها، چشمه ها و …. قابلیت هایی مانند شناخت مولفه های تشکیل دهنده اکوسیستم های مختلف، پوشش گیاهی، گونه های جانوری، آب و هوای متنوع، زمین شناسی، وجود جامعه ارس و گونه های جانوری سنجاب ایرانی، پژوهش و آموزش را برای محققان و جامعه علمی و دانشگاهی فراهم کرده است.

اکوتوریسم یکی از فعالیت های مرتبط با حفاظت است. از دیگر ویژگی های منطقه سبزکوه این است که با توجه به مناظر طبیعی نیمه عمیق، آبشارهای زیبا، رودخانه ها، زندگی عشایری و روستایی منطقه، کوهنوردی، ماهیگیری، تماشای حیات وحش، ژئوتوریسم و ​​اکوتوریسم از آن بهره برده است.

منطقه حفاظت شده سبزکوه با وسعت 54200 هکتار در سه شهرستان بروجن، لردگان و کیار در 135 کیلومتری مرکز استان قرار دارد و از طریق جاده آسفالته شهرکرد به لردگان قابل دسترسی است.

منطقه سبزکوه منطقه ای کاملا کوهستانی است که از شمال به ارتفاعات کوه کلر و تالاب گندمان، از شرق به روستای سرپیر و سپس ارتفاعات کوه دودلو، از جنوب به دشت خانمیرزا و روستاهای برجوئی، کلاموی، مرادان و از غرب به آرمند، دوپلان و سپس به سمت ذخیره‌گاه جنگل هلن حرکت می‌کنند.

راه های دسترسی به قلب منطقه، به استثنای جاده جیپرو خاکی به ارتفاعات هراز دره، اغلب در اطراف منطقه قرار دارند و به دلیل کثرت روستاها و عشایر منطقه و دسترسی به این محله ها، وجود دارد. جاده های دسترسی به منطقه از طریق جاده هستند. آسفالت و خاک از پاسگاه برجویی، از طریق جاده خاکی سرپیر، از طریق جاده آسفالته بروجن به لردگان، جاده آسفالته لردگان به معدن و معدن به سمت جاده آسفالت دورک و حیدرآباد از طریق شهر ناگان و خاکی از جاده زندان تنگ، جاده خاکی حیدرآباد به داماب و دامنگ لین. و جاده خاکی از روستای چاهگاه امکان پذیر خواهد بود.

در محدوده شهرستان بروجن، ضلع شمالی جاده خاکی عشایری به نام جاده سر آستونه، ضلع شرقی مسیر جاده خاکی روستای سرپیر، محدوده شهرستان لردگان، ضلع جنوب شرقی کلاماوی، برجویی، چاگاه، روستاهای ارمند بالا و ضلع غربی روستاهای جغد و فارسون
در محدوده شهرستان اردل در ضلع شمال غربی منطقه از روستاهای دورک، دره عشق و …. به روستای مدن و در شمال از روستای داماب تا روستای چارطاق راه های دسترسی به منطقه سبزکوه وجود دارد.

منطقه حفاظت شده هلن

منطقه حفاظت شده هلن با مساحت 40231 هکتار در سال 1359 به عنوان منطقه حفاظت شده معرفی شد، این منطقه بین شهرستان های اردل، کیار و لردگان قرار دارد.

منطقه هلن در آب و هوای نیمه مرطوب با تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های سرد قرار دارد، رودخانه‌های کارون، ارمند و دوپلان از منابع آبی این منطقه هستند.

حدود 71 درصد مساحت را جنگلی با گونه های غالب بلوط تشکیل می دهد که در حاشیه جاده خوزستان از جاذبه های گردشگری و مشاهده حیات وحش یکی از ظرفیت های گردشگری این منطقه است.

منطقه حفاظت شده تنگ صیاد

منطقه حفاظت شده تنگ صیاد توسط شهرهای شهرکرد، بروجن و کیار احاطه شده است. این منطقه ۲۱۶ هزار هکتار وسعت دارد و با ۵۴۰۰ هکتار وسعت در قلب پارک ملی تنگ صیاد قرار دارد.

دسترسی به این منطقه از طریق محور مواصلاتی شهرکرد – اصفهان امکان پذیر است.

از دیگر حیوانات منطقه می توان به گرگ، روباه، شغال، کفتار، پرندگانی مانند کبک، کبک، درنا و عقاب اشاره کرد که شکار در این منطقه با مجوز سازمان محیط زیست امکان پذیر است.

ذخیره‌گاه زیست‌کره تنگ صیاد و سبزکوه

Oاین ذخیره‌گاه به‌عنوان یازدهمین ذخیره‌گاه زیست‌کره ایران با نام‌های ذخیره‌گاه زیست‌کره تنگ صیاد و سبزکوه چهارمحال و بختیاری در ذخیره‌گاه جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

اثر طبیعی ملی لاله های واژگون

این منطقه با وسعت 379 هکتار در شهرستان کوهرنگ واقع شده است که در سال 1375 به عنوان یکی از چهار منطقه سازمان حفاظت محیط زیست برای حفظ و حراست از لاله های غلتیده و گونه های خوشه ارزشمند تاسیس شد.

این منطقه به دلیل وسعت کوچک، مکان و زیستگاه دائمی حیات وحش کبک، کبک، کل و بز، خرس قهوه، کلاغ زرد و نوک قرمز است.

منطقه هیجان زده

منطقه شیدا با وسعت ۲۳۸۳۲ هکتار در فاصله ۲۷ کیلومتری مرکز استان قرار دارد.

این منطقه به دلیل وجود جانوران به ویژه بز و میش در سال های 75 و 85 به عنوان منطقه شکار ممنوع معرفی شد و در سال 1365 بر اساس مصوبه شورای عالی محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده شاخ به تصویب رسید.

منطقه حفاظت شده قیصری

منطقه حفاظت شده قیصری با مساحتی بالغ بر 10 هزار هکتار در شهرستان های کوهرنگ و اردل واقع شده است.

این منطقه به دلیل داشتن ارتفاعات زیاد و دره های نیمه عمیق از تنوع گیاهی زیادی برخوردار است. ، کیک، گیلاس وحشی، تمشک، ارس، گشنیز، زالزالک و دافنه.

گونه های جانوری این منطقه کبک، کل و بز، پلنگ، گرگ، خرس قهوه ای، شغال، روباه معمولی و عقاب طلایی است.

گردشگران باید مراقب تنوع زیستی استان باشند

شهرام احمدی مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: استان از نظر قابلیت ها و قابلیت های زیست محیطی یکی از استان های توانمندی است که دارای چشم اندازهای بکر است.

وی با اشاره به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست استان گفت: این مناطق شامل مناطق حفاظت شده پارک ملی تنگ صیاد، قیصری، شیدا، سبزکوه، هلن است.

احمدی ذخایر زیست کره جهانی تنگ صیاد و سبزکوه را از دیگر قابلیت های چهارمحال و بختیاری دانست که حدود یک سوم مساحت استان را پوشش می دهد.

وی گفت: با توجه به تنوع زیستی بالای چهارمحال و بختیاری بیش از یک هزار و 400 گونه گیاهی و بیش از 421 گونه جانوری در استان شناسایی شده که نشان از قابلیت های بالای زیست محیطی دارد.

احمدی به گردشگران توصیه کرد: لازم است گردشگرانی که در مناطق بکر استان مستقر هستند، ملاحظات را رعایت کنند، در روزهایی که در دل طبیعت هستند از جاده های تابلودار عبور کنند، اقدام به ساخت جاده جدید با خودرو نکنند. برای ورود به مناطق قبل از ورود، این چهار نفر باید با محیط بانان هماهنگ شوند تا به تنوع زیستی منطقه آسیب نرسانند، از آسیب رساندن به حیات وحش جلوگیری کنند و هرگونه آسیب به گونه را به سامانه 1540 گزارش دهند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.