نکاتی در مورد تاریخ انقضای دارو

[ad_1]

داروها تاریخ انقضا دارند، بنابراین باید بدانیم چه مدت می توان آنها را مصرف کرد. پس از تاریخ انقضا، داروها ممکن است دیگر ایمن یا به همان اندازه مؤثر نباشند.

به گزارش ایسنا، داروها را نباید بعد از تاریخ انقضا مصرف کرد. اگر پزشک برای مدتی دارو را تجویز کرده است، باید قبل از مصرف، تاریخ انقضا آن را بررسی کنید. همچنین باید اطمینان حاصل کنیم که دارو همانطور که در بسته یا بروشور توضیح داده شده است به درستی نگهداری شود.

اگر ظاهر، طعم یا بوی دارو متفاوت از زمانی است که برای اولین بار استفاده شده است، حتی اگر تاریخ مصرف آن تمام نشده باشد، بهتر است با یک داروساز مشورت کنید.

“تاریخ انقضا” به چه معناست؟

تاریخ انقضا معمولاً به این معنی است که نباید پس از تجویز ماهی مصرف شود.

تاریخ انقضا محدود

برخی از داروها تاریخ انقضا کوتاهی دارند، مانند:

آنتی بیوتیک های آماده مصرف: زمانی که داروساز به آنتی بیوتیک های پودری آب اضافه می کند، پایداری محصول تغییر می کند و داروساز بسته به نوع محصول، مدت زمان ماندگاری را یک یا دو هفته تعیین می کند.

قطره‌های چشمی: تاریخ انقضای این قطره‌ها معمولاً چهار هفته پس از باز کردن ظرف به پایان می‌رسد، زیرا چشم‌ها به ویژه به باکتری‌هایی که می‌توانند وارد قطره‌های چشمی شوند حساس هستند.

نیاز به نگهداری کافی دارو

نگهداری مناسب دارو نیز راهی برای کمک به اطمینان از ایمن و موثر ماندن داروها تا تاریخ انقضا است. حتماً توضیحات آن را بخوانید تا دریابید که آیا دستورالعمل خاصی برای نگهداری دارو وجود دارد یا خیر. برخی از داروها باید در یخچال نگهداری شوند و برخی دیگر نباید در معرض دمای بالا قرار گیرند. نگهداری نامناسب، مانند یک محیط مرطوب، می تواند به کاهش اثربخشی داروهایی که هنوز تاریخ مصرف آنها تمام نشده است، کمک کند. برای اکثر داروها و برای اطمینان از ماندگاری کافی، بهتر است آنها را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

خطرات استفاده از داروهای تاریخ مصرف گذشته

در سال 1979، سازمان غذا و داروی ایالات متحده درخواست تاریخ انقضا برای داروهای تجویزی و بدون نسخه کرد. تاریخ انقضا عامل مهمی برای تصمیم گیری در مورد بی خطر بودن یک محصول برای بدن و موثر بودن آن است.

محصولات پزشکی تاریخ مصرف گذشته ممکن است به دلیل تغییر در ترکیب شیمیایی آنقدر موثر یا خطرناک نباشند. برخی از داروهای منسوخ شده در معرض خطر رشد بیش از حد باکتری ها هستند و آنتی بیوتیک های با قدرت کم تاثیری در درمان عفونت ها ندارند و منجر به بیماری های جدی تر و مقاومت آنتی بیوتیکی می شوند. پس از تاریخ انقضا، هیچ تضمینی برای ایمن و موثر بودن دارو وجود ندارد. در صورت تمام شدن تاریخ مصرف دارو توصیه نمی شود.

به گفته اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده (DEA)، بسیاری از مردم نمی دانند که چگونه کابینت های دارویی خود را به درستی تمیز کنند. ناتوانی در دفع ایمن داروهای قدیمی، به ویژه آنهایی که حاوی مواد مخدر هستند، اغلب منجر به سوء استفاده از دارو می شود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده گزارش می دهد که سالانه 50000 کودک به دلیل بی احتیاطی بزرگسالان به اورژانس مراجعه می کنند.

با داروهای تاریخ مصرف گذشته چه کنیم؟

ابتدا برچسب دارو را بخوانید و دستورالعمل های خاص در مورد نحوه دفع آن را مطالعه کنید که قابل توضیح است. برنامه بازیابی دارویی بهترین راه برای دور انداختن داروهای تاریخ مصرف گذشته یا استفاده نشده است.

به عنوان مثال، روز ملی بازیابی داروهای تجویزی در ایالات متحده یک موضوع بهداشت عمومی حیاتی است که بر این موضوع مهم تمرکز می کند و به همه یادآوری می کند که چگونه قفسه ها را از داروهای غیر ضروری و منسوخ پاک کنند. از طریق این برنامه تعداد زیادی از داروهای غیر ضروری و تاریخ مصرف گذشته برای دفع مناسب جمع آوری می شود.

با این حال، هنگامی که برنامه های بازیابی دارو در دسترس نیست، دستورالعمل ها ایجاب می کنند که دارو پس از مخلوط شدن با خاک، مهر و موم شده و در سطل زباله انداخته شود. با این حال، برخی از داروها باید در فاضلاب ریخته شوند، زیرا در صورت مصرف تصادفی می توانند برای کودک یا هر فرد دیگری مضر یا حتی کشنده باشند.

حذف داروهای استنشاقی

یکی از نگرانی های زیست محیطی مربوط به داروهای استنشاقی است که توسط بیماران مبتلا به آسم یا سایر مشکلات تنفسی استفاده می شود. بنابراین مطالعه دستورالعمل ذکر شده روی برچسب بسته بندی دارو ضروری است. این داروها اگر سوراخ شوند یا در آتش باقی بمانند می توانند خطرناک باشند.

یک چالش قابل توجه

ممکن است این سوال مطرح شود که آیا ریختن برخی داروها در فاضلاب در شرایطی که امکان بازیابی دارو وجود ندارد، مشکلی ندارد؟

نگرانی هایی در مورد داروهای سطحی وجود دارد که می توانند در آب های سطحی مانند رودخانه ها و دریاچه ها و در منابع آب آشامیدنی یافت شوند. راه اصلی ورود داروها به منابع آب توسط افرادی است که دارو را مصرف کرده و سپس به طور طبیعی دفع کرده اند. بسیاری از داروها به طور کامل در بدن جذب یا متابولیزه نمی شوند و پس از عبور از تصفیه خانه های فاضلاب می توانند وارد محیط شوند.

کارشناسان همچنین در گزارشی تاکید کردند که آلودگی رودخانه های جهان به دلیل نفوذ داروها و مواد دارویی تهدیدی برای سلامت محیط زیست و جهان است. استامینوفن، داروهای صرع و دیابت، و همچنین ترکیباتی مانند نیکوتین و کافئین به طور گسترده در آلودگی رودخانه ها نقش دارند.

این مطالعه یکی از گسترده ترین مطالعات انجام شده در مقیاس جهانی است که نشان می دهد رودخانه های پاکستان، بولیوی و اتیوپی از آلوده ترین رودخانه ها هستند. رودخانه های ایسلند، نروژ و جنگل های آمازون نیز در بهترین وضعیت قرار داشتند.

به گفته کارشناسان، تأثیر بسیاری از رایج ترین ترکیبات دارویی در رودخانه ها هنوز تا حد زیادی ناشناخته است. اما اکنون به خوبی ثابت شده است که داروهای ضد بارداری می توانند بر رشد و تولید مثل ماهی تأثیر بگذارند و کارشناسان نگران هستند که افزایش سطح آنتی بیوتیک ها در رودخانه ها می تواند اثربخشی این گروه از ترکیبات درمانی را به عنوان دارو محدود کند.

در این مطالعه، آب از بیش از 1000 سایت آزمایشی در بیش از 100 کشور نمونه برداری شد. در مجموع، بیش از یک چهارم از 258 رودخانه نمونه برداری شده حاوی موادی به نام “داروهای فعال” بودند که برای آبزیان خطرناک بودند.

به گزارش ایسنا، کارشناسان گفتند: معمولاً اتفاقی که می‌افتد این است که ما این مواد شیمیایی را مصرف می‌کنیم، برای درمان بیماری‌هایمان استفاده می‌شوند و سپس از بدن دفع می‌شوند. اما از سوی دیگر می دانیم که حتی مدرن ترین تصفیه خانه های فاضلاب نیز قادر به حذف کامل این ترکیبات قبل از ورود به رودخانه ها یا دریاچه ها نیستند و این چالشی است که بشر در حال حاضر و شاید در آینده علم و فناوری می تواند با آن مواجه باشد. هموار کردن راه. راه حلی برای این موضوع پیدا کنید.

انتهای پیام

منابع: 1، دو، 3

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.