نمی خواستم کسی بیاید و برنامه من را تماشا کند!

[ad_1]

اگر به موسیقی نواحی علاقه دارید، با حضور در سومین شب از آغاز رسمی جشنواره موسیقی فجر، می توانید تنها با حضور در یک سالن از موسیقی پنج نقطه ای ایران لذت ببرید. انگار با کمک جادوی موسیقی به 5 نقطه ایران سفر کردی.

به گزارش خبرنگار ایسنا، فرهنگسرای ارسباران در سومین شب از آغاز رسمی سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر در دو نوبت میزبان هنرمندانی از پنج نقطه ایران بود.

در اولین فرصت، ابتدا گروه «استاد منصور صبوحی» به نواختن موسیقی نواحی ترکمنستانی که مخاطب زیادی نداشتند، نشستند، اما با این وجود، گروه با بازی ماهرانه توانسته همان تعداد اندک مخاطب را به خود جلب کند.

عبدالمناف آهنگر، خواننده و از نوازندگان مستعد کشورمان، چنان با مهارت و جدیت می نواخت و چنان غرق در نواختن موسیقی بود که حتی اگر معنای اشعار به زبان های محلی و ترکمنی را نمی فهمید، ناخودآگاه خود را درگیر می کرد. هنوز جدی بود و اجرا را تماشا کرد.

سایر اعضای گروه ابراهیم جرجانی (ارکستر و نوازنده سازهای کوبه ای) و قربان گلدیکر (نوازنده گیتار) بودند.

این گروه قطعاتی چون تراکمه، سونام گلدیمی، غار غریپ اگلنمه موندان، تومغلی، تن دریا، یلقی لار و تکنوازی ویولن قشلی یار را اجرا کردند.

نمی خواستم کسی بیاید و برنامه من را تماشا کند!

سپس گروه «پامچال» در حالی روی صحنه رفت که پیش از ورود، صدای شاد سرنا و پس از قرار گرفتن در جایگاه دهل نوازی به گوش می رسید. با توجه به اینکه زمان اجرای آنها با گروه قبلی مخلوط بود، گروه تنها 20 دقیقه زمان برای اجرا داشتند، اما تمام مدت را بدون وقفه اجرا کردند.

نوازنده سرنا لحظه ای متوقف نشد و نوازندگان دال به شدت سازهای خود را کوبیدند تا اینکه دارکوب ها به هم ملحق شدند و با موسیقی همراه شدند و در نهایت با نواختن موسیقی سالن را ترک کردند.

نمی خواستم کسی بیاید و برنامه من را تماشا کند!

اعضای این گروه شامل امید نی نواز شهر نویی (سرگروه دهل)، علی جمعه نی نواز شهر نویی (دهل)، محمد اصلاحی (سرنا)، سجاد پهلوانی (چوب بازی) و سعید سیاوشی (چوب بازی) بودند.

همچنین قطعات نواخته شده عبارت بودند از اجرای چوب، اجرای مقام الله، اجرای مقام راه جنگ و اجرای مقام پلتان.

شانس دوم / سالن ارسباران / شب سوم:

در ابتدای این فرصت گروه بندرعباس «بربت هرمزگان» روی صحنه رفت. مرتضی کریمی سرپرست گروه و نوازنده بربط برای اولین بار در توضیح مختصری از قطعات گفت: ما از سرزمین دریا و گرما و گرما آمده ایم و امیدوارم بتوانیم اجرای خوبی ارائه دهیم. برخلاف انتظار همه از موسیقی جنوبی که ریتم شادی دارد، قطعاتی که قرار است اجرا کنیم، قطعاتی بی کلام از ساخته های من هستند که البته یک قطعه قدیمی هم اجرا می شود که ما جنوبی ها با آن خاطرات زیادی داریم.

وی ادامه داد: همه این قطعات داستان دارند. یکی از قطعاتی است که به آن «هوزک» می گویند، یعنی شب ها آب دریا سبز می شود. این داستان مادری است که پسرش به دریا می رود و برمی گردد و مادرش هر شب گریه می کند و گریه می کند. قطعه دیگر یک کار قدیمی است که توسط ماهیگیران در حین کار انجام شده است.

دیگر اعضای این گروه رضا ترکچین (عود) و موسی کمالی (سازهای کوبه ای محلی) بودند.

نمی خواستم کسی بیاید و برنامه من را تماشا کند!

در بخشی دیگر از آن سانس، محمود صادقی ورگ زمین وقف را در خراسان شمالی اجرا کرد.

این هنرمند در سکوت روی صحنه رفت و بدون هیچ حرفی اجرای خود را آغاز کرد. حرکات دست این هنرمند بر سر نامزدی تماشاگران را مجذوب خود می کرد و به قدری سریع می نواخت که پیگیری حرکات دست او غیر ممکن بود.

صدایی که پخش می شد، حتی اگر هیچ پیش زمینه ای از شنیده هایتان نداشتید، باز هم شما را به یاد موسیقی خراسان می انداخت. این هنرمند در حین نواختن ساز، ناگهان ساز خود را برای اجرای بعدی کوک می کرد و مجدداً بدون کوچکترین وقفه ای ساز خود را با جدیت می نواخت، هرچند اجرای او اغلب با تشویق حضار همراه بود.

این هنرمند به تفسیر قطعاتی چون نوایی، تجنس، قیامت، حرایی، کرغلی، گولان کرغلی و سرمقام پرداخت.

نمی خواستم کسی بیاید و برنامه من را تماشا کند!

در قسمت پایانی این سانس سعدالله نصیری به عنوان تک خوان دیوان کردستان روی صحنه رفت.

او قبل از شروع اجرایش گفت: با توجه به شرایط فعلی دوست نداشتم اگر زمانی مریض شد کسی بیاید و اجرا را تماشا کند و حتی اطلاعیه اجرا را در صفحه اینستاگرامم قرار ندادم. ” با این حال دوستانی که برای تماشای اجرا آمده بودند بسیار مهربان بودند. موسیقی کردستان نیز یک موسیقی متنوع است و نمی توان تمام قطعات آن را در یک شب اجرا کرد. من هم تا جایی که بتوانم دو قطعه از کارهایم را برای شما اجرا کنم.

نمی خواستم کسی بیاید و برنامه من را تماشا کند!

با پایان یافتن اجراها در سومین روز جشنواره موسیقی فجر، دو روز تا پایان این مراسم باقی مانده است و مراسم اختتامیه در آخرین روز – جمعه 30 بهمن ماه برگزار می شود.

جشنواره موسیقی فجر به دلیل تقارن با ایام شهادت در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه برگزار نمی شود.

تنها اجرای روز آخر متعلق به رضا بهرام – خواننده پاپ – است که روز جمعه در سالن میلاد نمایشگاه روی صحنه می رود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.