میراث فرهنگی باید فراتر از جنبه نمایشی باشد

[ad_1]

ایسنا/ مازندران معاون عمرانی استاندار مازندران در مراسم افتتاحیه نمایشگاه ملی صنایع دستی نوشهر گفت: میراث فرهنگی باید صرفاً نمایشی نباشد و مانند صنعت، معدن و تجارت تولید و درآمدزایی داشته باشد و زمینه ساز اقتصاد باشد. رشد.”

نمایشگاه ملی صنایع دستی نوشهر با حضور معاون استاندار مازندران، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری مازندران، معاون صنایع دستی، شهردار نوشهر، نماینده مردم چالوس و کلاردشت و نوشهر در مجلس شورای اسلامی، استاندار و رئیس اداره کل میراث فرهنگی استان افتتاح شد. اداره میراث فرهنگی نوشهر

در ابتدای این مراسم گروه های موسیقی «کرمانج» از استان خراسان جنوبی و گروه دو نفره آواز نوروزی «کاکی» از مازندران به ارائه برنامه پرداختند.

معاون عمرانی استاندار مازندران در مراسم افتتاحیه نمایشگاه ملی صنایع دستی نوشهر در حاشیه بازدید از غرفه های این نمایشگاه در جمع خبرنگاران گفت: برای پرورش صنایع دستی کوچک بر اساس نیاز روز نیازمند مراکزی مانند پارک های علمی و فناوری هستیم که در واقع این مهم است. به عنوان مراکز رشد شناخته می شوند.

رضا علیخانی ادامه داد: باید بستر لازم را برای مراکزی که هنوز به درستی رشد نکرده اند اما دارای ظرفیت و استعداد هستند، فراهم کنیم و پس از رسیدن به مرحله مطلوب، سطح به سطح آنها را مرتب کنیم تا به مرحله صادرات برسند.

وی گفت: اگر بتوانیم پارک‌های علم و فناوری، شرکت‌های دانش و مراکز رشد را تقویت کنیم، از وابستگی به نفت نیز خلاص می‌شویم و درآمدزایی و زمینه رشد اقتصادی را فراهم می‌کنیم.

علیخانی با تاکید بر اشتغال زایی در حوزه صنایع دستی گفت: باید زمینه را برای کسب و کار فراهم کنیم تا عرضه و تقاضا با هم هماهنگ شود، زمانی که تقاضا باشد عرضه نیز توسعه پیدا می کند، کارهایی که تاکنون انجام شده است، اما برای فرهنگی و گردشگری است. محصولات، باید برنامه، چشم انداز و هدف جامعی داشته باشیم که به آن تاثیر محور و اثربخش می گویند.

وی با بیان اینکه در تولید محصولات میراث فرهنگی و گردشگری باید دو هدف داشته باشیم، تاکید کرد: یک هدف ظاهر و در معرض دید بودن محصول است اما هدف دیگر باید درآمدزایی برای محصولات باشد تا این حوزه بتواند به درآمد ناخالص باید در چشم انداز گنجانده شود و برنامه جامعی برای آن تدوین شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران در بازدید از غرفه ها و گفتگو با هنرمندان بر لزوم نوآوری در صنایع دستی تاکید کرد و گفت: نمایشگاه ملی صنایع دستی نوشهر با 115 غرفه صنایع دستی، سوغات و گل برگزار می شود. زمینی به مساحت 1800 متر و با مشارکت 26 استان در حوزه های مختلف صنایع دستی و پس از 2 سال فرصت مناسبی برای حضور مجدد هنرمندان و صنعتگران کشور در مازندران فراهم شد.

مهدی ایزدی ادامه داد: از 26 استان حاضر؛ 18 استان در زمینه صنایع دستی شامل عروسک سازی، نجاری، قالی و گلیم، مواد غذایی، زیورآلات، قفل سازی و مانند آن و 9 استان در زمینه سوغات و گل در این نمایشگاه به تولید، عرضه و فروش می پردازند.

به گزارش ایسنا، استاد کلبانی لکتراش از نوشهر، سلطان زاده بافنده گلیم از قزوین، استاد حسن پور ورنی باف از آذربایجان شرقی، استاد رجبی گوهر و سنگ های نیمه قیمتی از تهران و استاد نمان کار از برجسته ترین هنرمندان شرکت کننده در این نمایشگاه هستند. برنده شدن .

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.