موسوی: بحث ارزش گذاری واردات خودروهای سواری را از بودجه خارج کرد

[ad_1]

یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس یازدهم موضوع ارزش گذاری، مغایرت با اسناد بالادستی و تسریع در صادرات خودروهای ایرانی را دلیل حذف واردات خودروهای سواری از فهرست واردات عنوان کرد.

سیدعلی موسوی در گفت وگو با ایسنا، درباره حذف واردات خودروهای سواری از فهرست واردات در سند بودجه 1401، گفت: واردات سایر خودروهای غیر سواری همچنان بالاست اما واردات خودروهای سواری حذف شده است. به عبارت دیگر نیاز به واردات خودروهای غیر سواری مانند تراکتور، اتوبوس برون شهری، کامیون و تریلر یخچال دار و … بیشتر است. نیاز به نوسازی ناوگان ماشین آلات سنگین بیش از موارد دیگر بوده است.

دلیل حذف واردات خودروهای سواری از بودجه هم همین است اگر و اگر

عضو کمیسیون صنعت یازدهم مجلس شورای اسلامی افزود: واردات خودروهای سواری که امروز حذف شد با هدف افزایش رقابت در بازار داخلی و کاهش قیمت خودرو انجام شد. نمی دانم در چه روندی سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت اسفندماه سال گذشته اعلام کرد که واردات خودرو از خرداد ماه آزاد می شود. واضح است که از ابتدا در بحث ارزآوری واردات خودروهای سواری مشکلاتی بین مجلس و شورای نگهبان وجود داشت که اکنون دلیلی بر مخالفت شورای محترم نگهبان شده است.

نماینده ملکان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع ارزش‌گذاری واردات گفت: در حالی که تولید داخلی و رقابت در بازار مهم است، شورای نگهبان اعلام می‌کند در شرایط بحران ارزی واردات خودروهای لوکس ضروری نیست. اما شواهد حاکی از استناد شورای نگهبان به چندین سند عالی رتبه در سطح جلسه سران قوای سه گانه در سال 1397 است که توانسته این مصوبه را حذف کند.

اگر مبادی ارزی واردات شفاف و مطابق قانون بود، شورای نگهبان مشکلی در واردات نداشت.

نماینده مردم استان آذربایجان شرقی در مجلس یازدهم در پایان گفت: البته تا زمانی که مبدأ واردات به صورت شفاف، واقعی و قانونی تامین می شد، شورای نگهبان در واردات خودرو حرفی نداشت. مجلس نیاز به واردات ارز مورد نیاز برای واردات خودرو یا قطعات ایرانی داشت که به هر حال منتفی شد. هدف حذف واردات به نوعی تسریع صادرات است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.