مطالعه مبدل حرارتی چیست و چگونه کار می کند؟ منبع رسمی

مبدل حرارتی چیست و چگونه کار می کند؟
مبدل حرارتی, مبدل حرارتی صفحه ای, مبدل حرارتی دانفوس

در صنعت معمولا برای سیالاتی که رسوب زا هستند از این نوع مبدل ها استفاده می شود. این آب در هنگام استفاده با آب سرد مخلوط شده و به دمای مناسب ۴۳ درجه سانتیگراد میرسد که قابلاستفاده است. از این نوع مبدل فقط می توان برای انبساط گرمایی و سیال های تمیز استفاده کرد، چون پاکسازی داخل لوله های مارپیچ شده تقریباً غیرممکن است. در اين نوع ارايش جريان هاي هر كدام از سيال ها فقط يك بار ارتفاع صفحات را طي مي كنند در حاليكه در آرايش هاي چندگذر يك سيال ممكن است ۲ بار و يا بيشتر ارتفاع مبدل را طي نمايد. این نوع دستگاه حرارتی به صورتی طراحی شده است که هر چند وقت یکبار می توان صفحات آن را باز کرده و مورد تمیز کاری قرار داد. همان طور که اشاره شد، انتقال حرارت و دما در مبدل پوسته و لوله به صورت غیرمستقیم بوده و گذر سیالات از پوسته و لوله ها باعث تغییر دما در آنها می گردد. یخچالهای ترموالکتریک از یک پمپ حرارتی جامد برای انتقال گرما استفاده می کنند. سایز یخچال های ترموالکتریک متوسط است و حجم آن ها بیشتر از 50-60 لیتر نخواهد شد. Article has ᠎been cre ated with t᠎he help of G SA Conte nt Gen er᠎ator Dem​over​si​on.

مبدل حرارتی دانفوس

همچنین نقطه قوت یخچال های ترموالکتریک در سبک وزن بودن آن است که نسبت به یخچال های کمپرسوری امتیاز محسوب می شود. در این مبدل ها معمولا لبه هایی نصب می شوند تا با ایجاد تلاطم و ایجاد مؤلفه سرعت عرضی در جریان، ضریب جا به جایی سیال در قسمت پوسته افزایش یابد که به این لبه ها یا دیوارک ها بافل (Baffle) می گویند. جوشکاری برای اتصال صفحات در مبدل حرارتی جوشکاری شده، این فشار تا حدود ۶۰ بار ارتقاء می یابد. ورق های موج دار که بین صفحات تخت قرار داده شده اند ، باعث ایجاد سطح انتقال گرمای بیشتر می شوند و هم تکیه گاهی برای صفحات تخت ایجاد می کنند. در آرایش خطی مربعی تعداد کمتری از لولهها در یک سطح معین جا میگیرند بنابراین انتقال حرارت کمتر خواهد بود همچنین در این آرایش کمترین مقاومت در برابر جریان وجود دارد و در نتیجه افت فشار کمتری بوجود میآید. مبدل های حرارتی با توجه به آرایش جریان سه طبقه بندی اصلی دارند. هدر پشتی به عنوان مجرایی برای خروج سیال از مبدل گرمایی محسوب میشود.

مبدل حرارتی صفحه ای

به منظور تشخیص راحت طراحیها و پیکربندیهای متفاوت، نوع مبدل حرارتی با سه حرف (مانند BEM یا AEM) بیان میشود. از مزایای این مبدلها میتوان به سطح تماس زیاد در حجم کم، طرح مکانیکی خوب، توزیع یکنواخت فشار، هزینه کم در روش ساخت و تولید و راحتی تمیز کردن آنها اشاره کرد. گروه صنعتی ماخ طراح و تولید کننده انواع مبدل ها و دستگاه های خنک کننده در طرح ها و ظرفیت های گوناگون و مطابق با استانداردهای روز است. از مزایای این نوع مبدل ها می توان به ساخت آسان و هزینه نسبتا کم، محاسبات و طراحی آسان، کنترل ساده جریان های سیال در دو مسیر، نگهداری و تمیز کردن آسان و کاربرد در فشارهای زیاد اشاره کرد. رسوب گیری اندک در مبدل های حرارتی صفحه ای: به دلیل آشفتگی بالای جریان، رسوبات کمتری در مجاری باقی می ماند در نتیجه این مبدل ها نیاز کمتری به باز شدن و تمیز شدن دارند. این به دلیل آن است که سیال سرویس معمولا سیال کثیف است و لذا تمیز کردن مبدل می بایست زوج صفحات را از هم جدا شوند. ​This con tent w as written wi​th the ​help ​of GSA C on​tent Generator Demover si​on .

که بی توجهی به آن ها می تواند عمر مفید مبدل را به شدت کم کند. برای آشنایی بیشتر با چگونگی کارکرد مبدل های حرارتی صفحه ای، به مقاله نحوه کار مبدل حرارتی مراجعه نمایید. 4. از جمله کاربردهای گرمایشی مبدل های صفحه ای دانفوس می توان به گرمایش آب مصرفی، گرمایش از کف، گرمایش جهت ذوب برف و گرمایش استخرهای شنا اشاره کرد. هر چند ، بدون تغییر فاز نیز می توان شکلی از انتقال گرمای جریان دوفاز داشت ، همانطور که بسترهای سیال ، مخلوط گاز و ذرات جامد ، به سطح گرمایی ، یا از آن سطح ، گرما منتقل می کنند. مبدل ها از نظر میزان سطح انتقال حرارت (سطح واسط) به دو نوع معمولی و فشرده تقسیم بندی می شوند. که (حداقل یک) جریان سیال در محدوده جانبی با ابعاد معمولی زیر یک میلی متر است. اگر عمل سرد کردن توسط آب صورت گیرد به آن کولر آبی (Water Cooler) می گویند و دارای ساختمان معمولی مبدل های حرارتی پوسته و لوله می باشد. ​Con᠎tent h᠎as be᠎en g en erat ed ᠎by GSA C on​te᠎nt Generator Dem over sion.

که از دو لوله ی هم محور و به شکل U تشکیل شده است.

جریان شمارنده ، جایی که در انتهای مخالف ، مایعات سرد و گرم به هم متصل می شوند ، در جهت مخالف جریان داشته و در انتهای مخالف خارج شوند. به طور معمول، انتهای هر لوله از طریق سوراخهایی به پلینمها (جعبههای آب) متصل میشوند. که در ضد جریان مبدل های حرارتی مایعات از انتهای مخالف وارد مبدل می شوند. یخچال کمپینک یک سیستم خنک کننده است که از یک منبع خارجی برای کنترل داخلی دما استفاده می کند و برخلاف یخچالهای سنتی برای سرد نگه داشتن مواد غذایی به یخ وابسته نیست. مانند برخی لوله های مسی که در تولید چیلر استفاده میشود دارای فین ستاره ای از داخل هستند. که از دو لوله ی هم محور و به شکل U تشکیل شده است. این نوع ازمبدل های حرارتی از یک یا چند حلقه لوله مارپیچ تشکیل شده اند که ابتدا وانتهای این لوله مارپیچ به لوله اصلی ورودی و خروجی متصل می شود و محفظه ای اطراف آن را می پوشاند.

صفحه نوع M در مبدل صفحه ای دانفوس، ترکیبی از دو نوع H و L میباشد که به صورت یک در میان به هم متصل شدهاند و از لحاظ افت فشار و انتقال حرارت نرمال بوده و مابین دو نوع H و L به حساب میآید. همچنین یخچال با یک عایق پلی رتان پوشیده شده است در نتیجه از انتقال گرما و سرما به محیط بیرون پیشگیری می کند. همچنین افرادی که به غذاهای رستورانی علاقه ای ندارند می توانند بین جاده بایستند و غذای تازه بخورند. به منظور استفاده با سوختهای بر پایۀ اتانول از صفحات لحیمکاری شدۀ بدون مس که مشخصا برای این امر طراحی شده اند، استفاده می شود. تمام نیروگاه های سوخت فسیلی و هسته ای با استفاده از توربین های بخار محرک دارند کندانسورهای سطحی برای تبدیل مجدد بخار خروجی از توربین ها به میعانات (آب) برای استفاده مجدد. که در جریان موازی مبدلهای حرارتی ، دو مایعات در یک انتها وارد مبدل می شوند و به موازات یکدیگر به طرف دیگر می روند. در حالی که طرف لوله تحت فشار قرار دارد ، نباید نشت و افت فشار مشاهده شود. برای کارایی ، مبدل های حرارتی طوری طراحی شده اند که سطح دیواره بین دو سیال را به حداکثر برسانند ، در حالی که مقاومت در برابر جریان سیال از طریق مبدل را به حداقل می رسانند.

به نقطه ای که مایعات به گاز تبدیل می شود تبخیر و برعکس میعانات گفته می شود. سیستم خنک کننده نقطه قوت دستگاه است زیرا می توانید در سریع ترین زمان، دما را به میزان دلخواه تنظیم کنید. فروشگاه اینترنتی بامین تهویه تمامی اطلاعات فنی و تصاویر انواع مبدل های حرارتی را با نازل ترین قیمت ها جهت مقایسه و خرید آسان ، خارج از محدوده زمانی و مکانی و به آسان ترین روش ممکن در اختیار مشتریان محترم قرار داده است . سیالات ممکن است دارای جریان عرضی (عمود بر هم) نیز باشند این نوع جریان عموما در مبدل های گرمایی لوله ای پره دار بکار می رود. در برخی موارد که از مجرای بین دو لوله گاز عبور می کند سطح خارجی لوله داخلی به صورت پره دار ساخته می شود. عملکرد مبدل همچنین می تواند تحت تأثیر افزودن باله یا موج دار در یک یا هر دو جهت باشد ، که باعث افزایش سطح می شود و ممکن است جریان مایع را هدایت کند یا تلاطم ایجاد کند. برا ی جریان در لوله ها از 1 تا 16 گذر ممکن است استفاده شود. برای این مبدلها نمیتوان جریانهای حاوی مواد جامد (کثیف) را به خاطر ایجاد ساییدگی در خم موجود در لولهها استفاده کرد.

4 – قابلیت استفاده برای دامنه وسیعی از مواد را دارند. مبدلهای حرارتی دو لوله ساده ترین مبدلهای مورد استفاده در صنایع هستند. ساده ترین نوع مبدلی که در صنعت ساخته می شود مبدل حرارتی دو لوله ای است که به آن مبدل سنجاق سری نیز گفته می شود. مثال دیگر این است سینک حرارتی، که یک مبدل حرارتی غیر فعال است و گرمای تولید شده توسط دستگاه الکترونیکی یا مکانیکی را به یک محیط مایع ، اغلب هوا یا یک مایع خنک کننده مایع منتقل می کند. مبدلهای حرارتی سری D-Plateکمپانی دانفوس با به حداکثر رساندن عملکرد و طول عمر صفحات نقطهی عطفی در نوآوری این محصول به وجود آوردهاند بطوری که تکنولوژی مبدل حرارتی صفحهای را به یک دورهی جدید با راهحلهای پیشرفته در عین حال ساده منتقل میکند. در بازیاب های دوار، شبکه بهصورت پیوسته بین دو جریان مخالف سیال دوران میکند. امروزه حضور مبدل های حرارتی در قسمت های مختلف ساختمان دیده می شود. استاندارد مبدل های حرارتی پوسته و لوله چیست؟

از دو لوله هم مرکز ساخته شده که یکی کوچکتر از دیگری است.

معمولا ابعاد این دسته از مبدل ها در مقایسه با سایر مبدل های لوله ای کمتر است زیرا انتقال حرارت در مسیر های منحنی و پیچ دار بیشتر از مسیر مستقیم است. در صورتی که سطح انتقال حرارت بیشتر از 700 متر مربع بر متر مکعب باشد مبدل را فشرده می گویند. این مبدل حرارتی از دو لوله هم مرکز ساخته شده که یکی کوچکتر از دیگری است. این مبدل حرارتی از دو لوله هم مرکز ساخته شده که یکی کوچکتر از دیگری میباشد. با این حال ، از آنجا که مبدل های حرارتی دو لوله ساده هستند ، از آنها برای آموزش اصول طراحی مبدل های حرارتی به دانش آموزان استفاده می شود زیرا قوانین اساسی برای همه مبدل های حرارتی یکسان است .1 مبدل حرارتی دو لوله (الف) وقتی مایع دیگر در شکاف حلقوی بین دو لوله جریان می یابد ، یک مایع از طریق لوله کوچکتر جریان می یابد.

اساس عملکرد مدل صفحه ای به این شکل است که از دو جهت مخالف سیال سرد به سمت بالا و سیال داغ به سمت پایین جریان دارد تا راندمان انتقال حرارت افزایش یابد. واشر ها در دستگاه مبدل حرارتی صفحه ای در واقع وظیفه آب بندی صفحه و تامین شبکه انتقال سیال را بر عهده دارند. تمام مبدل های حرارتی که وظیفه افزایش درجه حرارت مواد را به عهده دارند در حقیقت گرم کننده (Heater) می باشند. طراحی انتخاب درست نوع یک مبدل وظیفه یک مهندس فرایند است؛ اما چگونه؟ بنابراین مهندس صالح، محاسبه مبدل حرارتی “آب سرد”، توجه ویژه ای به ذخیره اضافی از سطح تبادل حرارت. بازی با قطر از پوشش، قطر و تعداد و طول داخلی مهندس لوله های دستگاه وارد محاسبه مساحت سطح تبادل حرارت. در مبدل حرارتی پوسته و لوله جریان به طور موازی (Parallel) وارد لوله های مبدل حرارتی می شود. این یخچال نیز یک گزینه مناسب برای اتاق خواب، خودرو، دفتر کار و فضای جمع و جور طراحی شده است و به اندازه 4 لیتر گنجایش دارد در نتیجه برای قرار دادن 6 قوطی نوشابه 330 میلی لیتری یا 4 قوطی 440 میلی لیتری فضا دارد.

طراحی جمع و جوری دارد و گنجایش آن 40 لیتر است و به راحتی قابلیت جا به جایی دارد. هنگامیکه جهت حرکت سیال عکس میشود، گرما از دیوارههای سلول به سیال منتقل میشود. ∆T است. در این فرمول، گرمای منتقل شده و قابل احساس در سیستم، مورد محاسبه قرار میگیرد و هیچ تغییر فازی نباید در سیال صورت پذیرد. طراحی جریان شمارنده کارآمدترین است ، به این دلیل که می تواند بیشترین گرما را از محیط گرما (انتقال) در واحد جرم منتقل کند ، به این دلیل که اختلاف درجه حرارت متوسط در طول هر واحد بالاتر. دمای رانندگی در سطح انتقال حرارت با موقعیت متفاوت است ، اما می توان دمای متوسط مناسبی را تعریف کرد. اگر قصد خرید یک یخچال مسافرتی ایده آل را دارید. این مدل یخچالهای مسافرتی گزینه خوبی برای سفرهای طولانی مدت و مکانهای دور هستند، زیرا یخچال را برای هفته ها خنک نگه می دارند.

این دستگاهها برای پایین آوردن دما در فصل تابستان طراحی شده اند تا محتویات آن تا مدت زمان طولانی سالم بماند. اگر زیاد سفر می کنید یا به پیک نیک علاقه دارید، یخچال های مسافرتی یک گزینه ضروری است زیرا غذاهای کنسرو شده یا خشک را مدت زمان زیادی حفظ می کند. به این صورت آب گرم مورد نیاز سریعا تامین می شود. انتخاب مبدل مناسب استخر باید با توجه به نوع استخر روباز یا سر پوشیده عمومی یا خصوصی، میزان اختلاف دما جهت افزایش دمای آب استخر، تعداد مبدل موردنیاز، مدت زمان مورد نیاز جهت گرمایش استخر صورت گیرد. انتقال گرما در رژنراتور تناوبی است و مشخصه های فیزیکی هر نقطه ، به مکان و زمان بستگی دارد. دماهای سیال در طی سطح، گوناگون هستند ولیکن دماهای جریان موضعی تابعی از زمان نیستند. در این مبدلها سیال میتواند مرحلهای بیرونی را طی کرده و مجددا با جریان مخالف به مبدل حرارتی بازگردد تا بازده بالاتر رود. آنها به طور گسترده ای در استفاده می شود گرم شدن فضا, تبرید, تهویه مطبوع, ایستگاه های برق, گیاهان شیمیایی, کارخانه های پتروشیمی, پالایشگاه های نفت, عملکرد مبدل حرارتی پردازش گاز طبیعی، و تصفیه فاضلاب. امروزه در سراسر دنیا کارخانه های فراوانی یافت می شوند که در زمینه ساخت مبدلهای حرارتی فعالیت می کنند .

نمونه کلاسیک مبدل های حرارتی در یک یافت می شود موتور احتراق داخلی که در آن مایعی در گردش شناخته می شود خنک کننده موتور جریان می یابد رادیاتور سیم پیچ و هوا از کنار سیم پیچ ها عبور می کند ، که باعث خنک شدن خنک کننده و گرم شدن ورودی می شود هوا. Thermex بسته های خنک کننده ترکیبی (یا کولرهای ترکیبی) را طراحی و تهیه می کند که یک کولر آبی ژاکت موتور ، کولر روغن و کولر هوا را شارژ می کند تا در یک واحد واحد کاهش یابد و باعث کاهش نیاز فضای و بهبود بهره وری شود. در این نوع مبدل درجه حرارت بدون اینکه حالت سیال عوض شود کاهش می یابد. در یک مبدل حرارتی که دارای دو گذر است، سیال در میان نیمی از لوله ها در یک جهت و در میان نیمی دیگر از لوله ها در جهت مخالف جریان می یابد. همین امر موجب ارتقای میزان انتقال گرما می شود و در نتیجه بازدهی دستگاه به شدت افزایش می یابد. استفاده عمده مبدل های دو لوله ای ، برای گرمایش و سرمایش محسوس سیال های فرآیندی است که در آنها سطوح انتقال گرمای کوچکی ( تا ۵۰) مورد نیاز می باشد.

افرادی که به این نوع سفرها علاقه دارند، به تجهیزاتی نیاز پیدا می کنند. اين امتياز كه صفحات به آساني تميز شوند و يا تعويض گردند باعث شده كاربرد اين مبدل ها در صنايع غذايي و لبنيات توسعه يابد. صفحات مي توانند از هر فلزي با ابعاد معين ساخته شوند آنگاه نقوش مختلف توسط پرس و قالب هاي مخصوص روي صفحات چاپ گردد. جز اصلی و یا قلب حرارتی به صورت کامل با صفحه دایره ای جوش داده شده که توسط پرس و برش صفحات گرد جوشکاری آن ها با هم ساخته می شود. تنها مبدل های حرارتی پوسته و لوله هستند که در سطوح حرارتی بالا قابل استفاده در فشار و دماهای بیش از۳۰bar و ۲۶۰˚C هستند و این موضوع مبدل های شل اند تیوب را متمایز می سازد. از مبدل های حرارتی چگالنده زمانی استفاده می شود که تبدیل سیال عامل مورد نظر از حالت بخار به مایع مد نظر باشد. در گوشه هاي هر صفحه مجرايي جهت ورود و خروج سيال گرم و سرد در نظر گرفته شده است و موقعي كه صفحات روي هم فشرده مي شوند اين محل هاي سوراخ شده در يك خط مستقيم قرار مي گيرند و بدين وسيله هدرهاي توزيع سيال در طول مبدل را به وجود مي آورند.

در گوشه هاي هر صفحه مجرایی جهت ورود و خروج سیال گرم و سرد در نظر گرفته شده است و موقعیکه صفحات روي هم فشرده میشوند این محل هاي سوراخ شده در یک خط مستقیم قرار میگیرند و بدین وسیله هدرهاي توزیع سیال در طول مبدل را به وجود می آورند. در این مبدلها، صفحه لولهها به پوسته جوش خورده یا به وسیله پیچ و مهره محکم شده است، لذا با تغییرات درجه حرارت جایی برای انبساط لوله و پوسته (هر یک بطور جداگانه) وجود ندارد. در مبدلهای نوع سر ثابت، صفحه لولهها به پوسته جوش یا به وسیله پیچ و مهره محکم شده است، و دسته لولهها بطور ثابت نصب شده اند. در یک بازیاب شبکه ثابت، جریان تک سیال دارای جریان برگشتپذیر دورهای است. از این رو اختلاف درجه حرارت دو سیالی که با هم تبادل حرارت میکنند هر چند که زیاد باشد اشکالی ایجاد نخواهد کرد، بعد از باز کردن صفحه ثابت، دسته لوله و سر شناور را میتوان مانند واحد یکپارچه بیرون کشید. به زمانی که برای اولین بار فرمان ماشین خود را در یک روز سرد گرفتهاید فکر کنید: در ابتدا، اختلاف دمای بین دست و فرمان زیاد است و میتوانید احساس کنید که چقدر سرد است.

عبور دما نیز امکان پذیر است ، به این معنی که خروجی گرم می تواند به دمای پایین تر از خروجی سرد برسد. مبدل حرارتی دستگاهی است که برای انتقال حرارت موثر بین دو سیال (گاز یا مایع) به دیگری استفاده میگردد. افزایش یا کاهش سطح انتقال حرارت در مبدلهای حرارتی پلیتی ساده است و این کار با افزایش یا کاهش صفحات انجام میشود. به طور کلی یخچالهای جذبی از مبدل های حرارتی جریان گاز استفاده می کنندو دمای داخل یخچال را 30 درجه سانتی گراد زیر دمای محیط کاهش می دهند و در نتیجه این نوع یخچال ها برای گرمای شدید مناسب نیستند. هنگامي كه سطح انتقال حرارت لازم براي مبدل هاي دو لوله اي زياد شود، بهتر است از مبدل هاي پوسته و لوله استفاده شود. این نوع از مبدل ها از تعداد زیادی لوله حاوی سیال که بخش خارجی آن با سیال دیگر در تماس می باشد تشکیل یافته و عمل انتقال حرارت از طریق سطح واسط که همان بدنه یا جداره لوله است امکان می پذیرد پس باید جنس لوله ها به گونه ای انتخاب گردد که علاوه بر استقامت، رسانای خوب گرما نیز باشد. پوسته در واقع قسمت خارجی است که میتواند از یک منبع تشکیل شده باشد و معمولا از ورق فولادی یا لوله فولادی ساخته میشود.

تیوب های مبدل حرارتی چیلر میتواند صاف یا فین دار باشند. در مبدلهای حرارتی بازیاب، سیال دو طرف مبدل میتواند یکسان باشد. در این نوع مبدل حرارتی سیال سرد درون پوسته توسط سیال گرم تر، گرم می شود و می توان گفت تقریباً در هر مقطعی از مبدل اختلاف دمای دو سیال سرد و گرم به یک اندازه است، در نتیجه سرعت انتقال حرارت در همه نقاط مبدل تقریباً یکسان است. اين مبدل ها براي انتقال حرارت مشخصي سطح كمتري به نسبت مبدل هاي لوله اي اشغال مي كنند. این ویژگی باعث می شود که یخچال بعد از خاموش شدن، به مدت چند ساعت، سرما را درون محفظه نگه دارد. از این رو اختلاف درجه حرارت دو سیالی که با هم تبادل حرارت میکنند هر چند که زیاد باشد اشکالی ایجاد نخواهد کرد. مبدل حرارتی صفحه ای نسل نسبتا جدیدی از مبدلهای حرارتی هستند که از تعدادی ورق نازک با سطوح مواج (سطوح تبادل دما) تشکیل شدهاند. به جای لوله ای که از یک محفظه عبور می کند، در عوض دو مسیر متناوب وجود دارد که عموماً باریک هستند و در بزرگترین سطح خود توسط یک صفحه فلزی راه راه از هم جدا می شوند.

دارای ساختار شبکه چندلایه بوده که هر لایه مقداری انحراف (offset) نسبت به لایه مجاور بهاندازه نصف یک سلول دارد که دارای یک ورودی در امتداد هر دو محور عمود بر محور جریان است. در واقع لوله ها در مبدل پوسته و لوله نقش جدا کننده را بر عهده دارند سایز این لوله ها متفاوت می باشد، لوله ها معمولاً از جنس مس می باشند البته بنا به کاربرد می توانند از فولاد ضد زنگ ( استیل ) ، نیکل ، آلومینیوم ، برنج و تیتانیوم نیز باشند، ولی با توجه به ضریب انتقال حرارت سیال درون یا بیرون لوله در هر سمت که این ضریب کمتر باشد می توان از لوله های پره دار از داخل یا پره دار از خارج استفاده نمود که به طبع هزینه ساخت این دستگاه آن بالا تر است . لوله ها معمولاً از جنس مس می باشند البته بنا به کاربرد می توانند از ( استیل ) ، نیز باشند . ​Th​is po st was c​re ated ᠎by GSA Content G en erat or D emov​ersi on!

البته ساختار این دو لوله را میتوان دستخوش تغییراتی کرد. با این حال، میتوان با استفاده از طرحهای بدون گسکت یا واشر، از این مشکل جلوگیری کرد. استفاده از روش مکانیکی و شیمیایی به جنس و نوع مبدل حرارتی بستگی دارد. محاسبات قدرت TOA شامل چک کردن واحد پیش بینی شده برای ولتاژ، دلبستگی پیچشی را به حداکثر لحظات مجاز کار به جزئیات و گره از آینده از مبدل حرارتی. تعمیر مبدل حرارتی صفحه ای به طور خاص، به تمیز کردن و سرویس دهی اجزای واحد دستگاه و در عین حال حفظ سالم ماندن صفحات می پردازد. پس باید از مبدل گرمایی که آسان تمیز می شود و به اجزای داخلی آن دسترسی بیشتری وجود دارد ، استفاده کرد. واشرها نیز یکی از اجزای مهم مبدلهای صفحهای هستند. • سطح موج دار صفحه نیز برای مستحکم کردن ساختار صفحه به کار میرود که باعث میشود صفحهی نازکتر، در مقایسه با صفحه ای که فاقد سطح موجدار است، مورد استفاده قرار گیرد. و این قابلیت را دارند که مواد غذایی را حدود 18 تا 20 درجه سانتی گراد نسبت به دمای محیط خنک نگه دارند. و برای گرمایش و سرمایش مواد غذایی قابل استفاده است. داخل لوله ها به راحتی با استفاده از مواد تمیز کننده مانند بعضی مواد اسیدی و jet آب تمیز می شوند.

بصورت گسترده به کار می روند.

نکته قابل توجه اینکه بهتر است مواد غذایی منجمد را در آن نگهداری کنید، زیرا میزان افزایش دما در این نوع یخچال ها کم است. برای اینکه مبدل حرارتی فضای کمتری را اشغال نماید بیشتر مواقع قسمت های مختلف آن روی هم تا می شود. واشرهای روی صفحات که مقاوم در برابر خوردگی و دما می باشند و جنس آنها از انواع مختلف فیبر فشرده آزبست، اتیلن و… در مبدل های حرارتی دو سیال با دمای متفاوت وجود دارد که این دستگاه شرایطی را فراهم می آورد تا تبادل گرما میان دو سیال بر قرار شود. مزیت یخچال های کمپرسوری این است مانند یخچال های خانگی برای کنترل دما از کمپرسور استفاده می کنند. این دستگاه به طور گسترده ای برای ماشین اسپرسو به عنوان یک روش صرفه جویی در انرژی برای خنک سازی آب فوق العاده گرم استفاده می شود. بصورت گسترده به کار می روند. مبدل حرارتی بازیاب یا بصورت رایجتر ری ژنراتور، نوعی مبدل حرارتی است که در آن، حرارت سیال داغ متناوبا در یک واسطه ذخیره گرما قبل از انتقال به سیال سرد، ذخیره میشود. از این رو می توان مبدل های حرارتی را بر اساس گرم کننده بودن یا سرد کننده بودن بصورت زیر دسته بندی و تعریف نمود.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.