قادری: چاره ای جز حذف ارز ترجیحی نداریم

[ad_1]

یکی از اعضای کمیته تلفیق بودجه ۱۴۰۱ گفت: باید ارز ترجیحی را حذف کنیم.

جعفر قادری در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: به نظر من یارانه اقشار کم درآمد باید حذف ارز ترجیحی در نظر گرفته شود تا بخشی از کاهش قدرت خرید جبران شود. برای سایر کالاها، معادل ترجیحی باید در طول زمان حذف شود. یعنی سکه 4200 تومانی تخصیص نیافت و در عین حال سکه 23 هزار تومانی تامین نشد، اما برای حل بخشی از مشکل یک عدد میانی در نظر گرفته شد.

وی درباره پیامدهای حذف ارز ترجیحی گفت: در صورت تداوم ارز ترجیحی در سال آینده، ایرادات و مشکلاتی که در تخصیص آن تخصیص داده شد ادامه خواهد داشت. این بدان معناست که تقاضا برای ارز ترجیحی افزایش یافته و برخی از کالاهایی که با ارز 4200 تومانی وارد شده است به دلیل قیمت پایین آن هدر می رود و همچنین امکان افزایش تولید داخلی وجود ندارد، بنابراین باید ارز ترجیحی را حذف کنیم زیرا مشکل ادامه دارد، مولد خواهد بود.

قادری به نوبه خود گفت: ارز ترجیحی نباید به یکباره حذف شود، بلکه باید به مرور زمان این کار انجام شود. مثلاً بیرون آوردن سکه 4200 تومانی از روغن مشکل خاصی ایجاد نمی کند، اما در مورد گوشت باید یک عدد میانی برای تخصیص ارز در نظر گرفته شود تا به یکباره به مردم فشار نیاید.

این نماینده مجلس تاکید کرد: تبعات منفی داشتن ارز ترجیحی بیشتر از حذف آن است. تداوم تخصیص ارز 4200 تومانی به این معناست که دولت مجبور به تامین ارز مورد نیاز بازار آزاد می شود که هزینه ریالی آن برای دولت تمام می شود. بنابراین دولت موظف به افزایش پایه پولی و میزان نقدینگی است که آثار و تبعات تورمی نیز به دنبال خواهد داشت. بنابراین نگرانی برخی از آقایان مبنی بر اینکه حذف ارز ترجیحی آثار تورمی به همراه خواهد داشت به این واقعیت تبدیل می شود که اگر ارز ترجیحی حذف نشود آثار و تبعات تورمی بیشتری خواهد داشت.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.