فارسی آموزان را تنها نگذارید

[ad_1]

رئیس بنیاد سعدی در پایان هشتمین «اجلاس سالانه نهادهای فعال در آموزش زبان فارسی» با بیان اینکه باید به نسل آینده کمک کنیم تا از وطن و دیار خود جدا نشوند، گفت:

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، غلامعلی حداد عادل، رئیس بنیاد سعدی در اختتامیه هشتمین «اجلاس سالانه نهادهای فعال در زمینه آموزش زبان فارسی در جهان» با همکاری بنیاد سعدی و وزارت امور خارجه شامگاه یکشنبه (28 مارس 2014) گفت: “ما در 10 سال گذشته نتایج خوبی داشته ایم، اگرچه وقتی به مقصد نگاه می کنیم هنوز فاصله زیادی داریم.” امور بین الملل وضعیت ما شبیه کوهنوردی است که دور از دشت اما از قله دور است، اما در این پیست، دستاوردی که داریم و تجربه ای که به دست آورده ایم، ما را به ادامه راه تشویق می کند.

وی همچنین تاکید کرد: با وجود مشکلات اقتصادی به ویژه مشکلات ارزی که دست و بال ما را در داخل و خارج از کشور بسته بود، اما اگر عشق باشد می‌توان بر همه مشکلات فائق آمد، همانطور که در این سال‌های سخت تجربه کردیم.

رئیس بنیاد سعدی با تاکید بر اینکه جوهره و روح مدیریت هماهنگی و همکاری است، تصریح کرد: مانند یک کارخانه خودروسازی است که هر قطعه در آن در یک سالن ساخته می شود، اما هنر مدیر کارخانه این است که آن قطعات را جمع کند و سوار این قطعات شود. ” و آنها با هم هماهنگ می شوند که در نهایت ما به یک هدف خواهیم رسید. همین امر در مورد اداره کل کشور نیز صدق می کند. حکمرانی خوب این است که همه به طور هم افزایی با هم کار کنند. در آموزش زبان هم اینطور است، همه باید به موقع وارد این عرصه شوند و نقش خود را ایفا کنند.

وی با اشاره به نقش وزارت امور خارجه در توسعه آموزش زبان فارسی در جهان، تاکید کرد: این وزارتخانه نقش بسیار مهمی دارد و در دو سوم دنیا سفیری وجود دارد که به عنوان مشاور فرهنگی فعالیت می کنند و دریافت کنندگان بنیاد سعدی». نقش مهمی دارند. علاوه بر این، وزارت امور خارجه می تواند در تسهیل سفر موثر باشد و اگر موانعی وجود دارد، وظیفه ماست که آنها را بشناسیم. مطمئناً وزارت امور خارجه زمانی کمک خواهد کرد که مشکل به درستی تعریف و بررسی شود.

رئیس بنیاد سعدی افزود: اگر در کار آموزش زبان در صدور روادید مشکلی وجود دارد به این دلیل است که این وزارتخانه قوانین خاصی برای کسانی که می خواهند زبان یاد بگیرند در نظر گرفته است که در صورت پیشنهاد حل می شود و این وظیفه ماست.»

حداد عادل افزود: موضوع دیگر ایرانیان خارج از کشور است که بدون رعایت وسایل میانجیگری وزارت خارجه نمی توانیم با ایرانی ها کار کنیم. خوشحالم که در دولت آقای رئیسی شورای عالی ایرانیان تشکیل شد و به بنیاد سعدی وظیفه داده شد و ما می توانیم تا حدودی به وزارت امور خارجه کمک کنیم تا نسل آینده از سرزمین مادری خود جدا نشوند و وطن

وی همچنین گفت: یکی از کمک های وزارت ارشاد کمک به چاپ کتاب است زیرا اگر کتاب چاپ نکنیم مدارس ما تعطیل می شود. وزارت آموزش و پرورش هم می تواند مدارسی را در اختیار ما بگذارد که خارجی ها بتوانند در تعطیلات برای یادگیری زبان فارسی بیایند و وزارت علوم در این زمینه همکاری بیشتری داشته باشد که به 6 کشور کاهش یافته است.

رئیس بنیاد سعدی با تاکید بر اینکه زبان آموزی اصل است، گفت: ما مردم ایران به دلیل اینکه ۲۵۰۰ سال در یک رژیم استبدادی زندگی کرده ایم، با وجود انقلاب اسلامی و انقلاب اسلامی هنوز آموزش کافی برای کار نداریم. ما باید یاد بگیریم که با هم کار کنیم و به یک هویت جمعی تبدیل شویم.” و هیچ کس خود را برتر از دیگران نمی بیند. تلاش همه کارکنانی که هیأت امنای بنیاد سعدی را تشکیل می دهند این است که گوشه ای از کار را بگیرند. ما باید روی آموزش ایرانیان و فرزندانشان کار کنیم و از ایرانیانی که در خارج از کشور هستند و در ایران فارسی یاد گرفته اند، بخواهیم معلم زبان فارسی تشکیل دهند، زیرا اگر معلم تربیت کنیم و کلاس تشکیل شود، آموزش شروع می شود.

وی در پایان گفت: ارتباط با فارسی آموزان را مهم بدانیم و مثلا به فردی که به ایران آمده و زبان یاد گرفته و در طول هفته برگشته پیام بدهیم و او را تنها نگذاریم.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.