شرکت مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند (2)

شرکت مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند
بال ولو

این شیرها دبی بالایی را ارائه می دهند زیرا به طور معمول دارای طراحی کامل سوراخ هستند. به طور کلی شیر های کمتر از قطر 2 اینچ (5 سانتی متر)، دارای 2 قطعه از سه قطعه ی بدنه فورج هستند. بصورت کلی و عمومی شیرهای توپی از لحاظ تیپ بندی بدنه در چند مدل وجود دارند. این ماده دارای ضریب اصطکاک بسیار پایین، قابلیت تحمل دمای بالا و همچنین خاصیت آب بندی بسیار مناسبی می باشد. مهم ترین و اصلی ترین ماده استفاده شده برای آب بندی درون شیرهای توپی، PTFE می باشد. بال ولو ها را از نظر مونتاژ بدنه به دو دسته تقسیم بندی می کنند. این شیرها در برابر محتویات آلوده مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهند.یک شیر توپی بر اساس ساختمان ظاهری خود در چهار دسته تمام جوش، بدنه چند تکه، ورود از انتها، ورود از بالا تقسیم می شود. در طراحی این قطعات، معمولاً طراحی بخش توپی شیر به گونه ای است که قطر کمتری نسبت به خط لولۀ اصلی دارد. در مدل Reduced Bore ، قطر بور یا مجرای داخلی به اندازه یک یا دو سایز کوچک تر از خط اصلی است.

در شیر های توپی معمولی عامل مسدود کننده یک گوی کامل می باشد اما در شیر های V Ball این عامل یک نیم گوی با لبهV شکل می باشد. شیر توپیها ازنظر مهار گوی نیز به floating ball (در این مدل، توپی بین سیت قرار میگیرد و با فشار سیال، آببند را انجام میدهد) و trunnion ball (شیر توپی توسط دو اهرم از پایین و بالا ثابت و آببند را انجام میدهد). قابل ذکر است که هرچه جنس سیت شیر، سخت تر می شود میزان قابلیت آن کاهش می یابد. وقتی که شافت حرکت می کند، یک باری بر روی توپ اعمال شده که سبب می شود در مقابل سیت فشرده شود. محفظه برنجی برای یک شیر توپی هوا ایده آل است. از جمله قابلیت شیر توپی استنلس استیل این است که حرکت چرخشی دارند و در آنها مجرا بندهای کروی شکل وجود دارد. تفاوت هزینه بین شیر توپی شناور و شیر توپی ترنیون دار در زمانی که کلاس ولو و سایز ولو بالا می رود موردی است که بسیار مورد توجه قرار می گیرد. باز و بسته شدن سریع با یک حرکت چرخشی 90 درجه (ربع گرد) در شیر توپی بال ولو امکان پذیر است. عملکرد آنها بسیار سریع بوده و با یک گردش 90 درجه باز و یا بسته می گردند.

کنترل قسمت بالایی به کمک یک شفت از بالا انجام می پذیرد. شیر توپی استنلس استیل جریان گاز یا مایع را در درون محفظه به واسطه یک جرم توپی سوراخ شده کنترل می کنند. چنین شیرهایی به واسطه ایجاد جریان آشفته و جریانات ناشی از اصطکاک در حالت نیمه باز بایستی فقط در کاربردهای کاملا باز یا کاملا بسته به کار روند. شیر توپی یا بال ولو یا شیر گازی یک مدل از انواع شیر می باشد که با گردش 90 درجه یا ربع گردش که در جهت مستقیم حرکت سیال است شیربال ولو دارای یک قطعه رابند که حرکت دورانی دارد و شامل یک توپ کامل و یا نیمه کامل است . توجه نمایید که برای برقراری جریان سیال کافی است سمت باز شیر در مسیر جریان قرار گیرد. زمانی که شیر می­خواهد در حالت باز قرار گیرد، توپی می­چرخد و در حالتی قرار می­گیرد که سوراخ درون توپی با مسیر ورودی شیر و خروجی جریان از شیر در یک خط قرار گیرد و سیال از آن عبور کند. دوغاب ها و سیالات حاوی ذرات جامد برای عبور از این شیر مناسب نیستند؛ زیرا درون دریچه­ی توپی رسوب می­کنند و عملکرد شیر دچار اختلال می­شود. ورودی و خروجی شیر توپی را به مونتاژ رزوه دار خود پیچ کنید. Po​st was created by G SA Con᠎tent᠎ Gen erator  DEMO !

پرکاربردترین تیپ از انواع شیرهای توپی بصورت دو راهه (ورودی وخروجی در مسیر طولی و مستقیم) که اجازه می دهد جریان بصورت خطی و بدون آشفتگی و تلاطم از ورودی به خروجی جریان یابد و نیز در شیرهای توپی سه و چهارراهه ورود و عبور جریان بصورت ترکیبی در امتدادهای 90 درجه میسر می سازد . این شیرها به دلیل اطمینان بالا و نوع آب بندی مناسبی که دارند گزینه بسیار مناسبی برای گازها می باشند این شیر دارای مجرای ورودی و خروجی در مرکز آن می باشد. از جمله مزیت های این شیر شامل آب بندی مناسب ،تحمل فشار نسبتا زیاد، عمر مفید و سرعت در باز و بست و افت فشار کم در مسیر عبور سیال است. قیمت مناسب، کیفیت بالا و فراوانی توزیع، این محصول را رقیب نمونه های فلزی کرده است. قیمت ارزان آن­ها باعث شده که استفاده از شیرهای گازی در صنایع تاسیساتی بسیار رایج و پرکاربرد شود. مورد استفاده این شیرهای پرده ای در صنایع غذایی و بهداشتی بوده ولی در صنایعی که اسیدها و مواد خورنده یا ممواد سایند مثل سیمان کاربرد دارد از ولوها یلاستیکی استفاده می گردد. این سه دسته عبارتند از استنلس استیل 304L، 316L و ASTM A 182 که در این مطلب مجال سخن گفتن در مورد جزئیات این متریال ها نیست، بنابراین در مطلبی جداگانه به مبحث شیر پروانه ای استنلس استیل خواهیم پرداخت.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.