سیاست های کلی تامین اجتماعی و لزوم تشکیل «ستاد ملی جمعیت» پس از گذشت پنج ماه از ابلاغ قانونی.

[ad_1]

اگرچه پنج ماه از تصویب و تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانان جمعیت می گذرد که در آن “ستاد ملی جمعیت” به ریاست رئیس جمهور برای برنامه ریزی، ارزیابی و نظارت بر اجرای قانون تشکیل شد. این قانون برای تقویت بنیاد فامیلیا و انگیزه مادری – او تاکید کرد، هنوز جلسه ای تشکیل نشده است. الان هم با ابلاغ سیاست های کلی تامین اجتماعی از سوی مقام معظم رهبری نگرانی بیشتر احساس می شود.

به گزارش ایسنا، ماده 8 سیاست های کلی تامین اجتماعی که اخیراً توسط مقام معظم رهبری برای خطاب به سران سه قوه ابلاغ شده است، به صراحت به «ارائه خدمات لازم برای تحکیم نهاد خانواده و زایمان» اشاره دارد.

این موضوع در مقاطع مختلف و در سیاست های کلی جمعیت و همچنین در سیاست های کلی خانواده بارها مورد تاکید رهبران قرار گرفته و این بار در سیاست های کلی تامین اجتماعی به آن اشاره شده است.

از سوی دیگر، بر اساس ماده یک قانون «حمایت از خانواده و جوانان جمعیت»، برای هدایت، برنامه ریزی، ارزیابی و نظارت بر اجرای این قانون، «ستاد ملی جمعیت» به ریاست رئیس جمهور باید حداقل هر سه ماه یک بار تشکیل جلسه دهد.در جلسه اکثریت اعضا شرکت کند.

اما با گذشت پنج ماه از تصویب و تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانان جمعیت که عمدتاً برای تقویت نهاد خانواده و زایمان تدوین شده است، هنوز ستاد ملی جمعیت تشکیل نشده است. اجرا شد، طبیعتاً بخشی از وظایف پیگیری جلسات و مصوبات ستاد خواهد بود، همچنین رئیس جمهور به آن اشاره نکرده است.

چارچوب اجرایی سیاست های کلی تامین اجتماعی؛ “ستاد ملی جمعیت”

دکتر. سیدکاظم فروتن رئیس کلینیک سلامت خانواده دانشگاه شاهد و فعال خانواده وی با اشاره به بند هشتم سیاست های کلی تامین اجتماعی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری به سران قوای سه گانه مبنی بر «ارائه خدمات لازم برای تحکیم خانواده و مادری» به ایسنا گفت: بر اساس دستور مقام معظم رهبری پس از انقلاب اسلامی، قوه مجریه با کمک سایر قوا و دستگاههای مسئول برای تدوین قوانین، تصویب آیین نامه و انجام اقدامات اجرایی حداکثر ظرف مدت شش ماه منصوب شد.

این فعال خانواده گفت: تصویب آیین نامه ها و اقدامات اجرایی لازم برای اجرای اسناد بالادستی خانواده و فرزندآوری از جمله سیاست های کلی خانواده، سیاست های کلی جمعیت و سیاست های کلی تامین اجتماعی نیازمند یک چارچوب اجرایی فعال و موثر است. سکو می تواند همان ستاد ملی جمعیت باشد که در قانون حمایت از خانواده و جوانان جمعیت ذکر شده است.

فروتن گفت: این ستاد که زیر نظر رئیس جمهور تشکیل می شود، می تواند سیاست های کلی تامین اجتماعی به ویژه ماده 8 را که بحث تقویت نهاد خانواده و زایمان را مطرح می کند، اجرا کند.

این فعال خانواده افزود: برای اجرای سیاست های کلی تامین اجتماعی نیازمند یک مرکز اجرایی قوی هستیم و ستاد ملی جمعیت که متشکل از 25 نفر از اعضای حقوقی وزارتخانه ها و دستگاه های مختلف است می تواند ماده 8 سیاست های کلی اجتماعی را تجمیع کند. امنیت در این مورد.” عملی شدن خانواده و مادری با تصویب آیین نامه ها و اقدامات اجرایی.

تا امروز هیچ جلسه ای در ستاد ملی جمعیت برگزار نشده و دبیر آن تعیین نشده است.

رئیس کلینیک سلامت خانواده دانشگاه شاهد یادآور شد: قانون حمایت از خانواده و جوانان در آبان ماه سال گذشته تصویب و ابلاغ شد اما تاکنون اولین جلسه ستاد ملی جمعیت برگزار نشده و دبیری نیز تعیین نشده است. رئیس جمهور مواد متعددی در این قانون به ترویج فرهنگ ارزشمند ازدواج و اعطای وام و تسهیلات ازدواج، تقویت و حمایت از نقش مادر و همسر، صیانت از تحکیم خانواده و ایجاد مراکز مشاوره مبتنی بر سبک زندگی پرداخته است.گفته می شود که زندگی اسلامی-ایرانی قانون فقط برای جوانان جمعیت و افزایش جمعیت طراحی شده است اما در واقع این قانون بر تحکیم خانواده نیز تاکید دارد.

وی همچنین با اشاره به اینکه بر اساس قانون حمایت از خانواده و جوانان، «ستاد ملی جمعیت» باید حداقل هر سه ماه یک بار تشکیل جلسه دهد، اما جلسات این ستاد هنوز عملیاتی نشده است، در ادامه خواستار انتخاب رئیس جمهور شد. یک فرد. به گفته دبیر ستاد مسئول امور خانواده و جمعیت، جلسات این ستاد باید در اسرع وقت تشکیل شود.

راه حل های از پیش تعریف شده ای که نیازمند «مرکز اجرایی قوی» است.

رئیس کلینیک سلامت خانواده دانشگاه شاهد با اشاره به سیاست های کلی جمعیت و سیاست های کلی خانواده ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب، یادآور شد: برنامه ریزی برای کاهش سن ازدواج، «مناسب» تسهیلات برای مادران، «آموزش مهارت های زندگی و ارتباط» و «ارائه خدمات مشاوره ای برای تحکیم بنیان خانواده و فرزندپروری» و به طور کلی سیاست های خانواده برای «ساماندهی نظام مشاوره و «آموزش قبل و بعد از خانواده»، « ایجاد سازوکارهای لازم برای ارتقای سلامت خانواده، «تسهیل و تشویق ازدواج زنان سرپرست خانوار»، «جلوگیری از بی ثباتی خانواده به ویژه طلاق»، «منع انتشار برنامه های تضعیف کننده ارزش های خانواده» «استفاده یکپارچه از امکانات کشور». توانمندی‌های آموزشی و رسانه‌ای برای تحکیم خانواده و تمرکز خانواده بر قوانین، مقررات، برنامه‌ها و سیاست‌های سابق در نظر گرفته شد. کشور”.

این فعال خانواده همچنین ادامه داد: راهکارهای کلان و ملی برای تحکیم خانواده و مادری و افزایش نسل جوان، فعال و توانمند برای کشور به وفور در اسناد سطح بالا از جمله «نقشه مهندسی فرهنگی کشور» و مصوبات مجلس شورای اسلامی وجود دارد و خلایی که در این حوزه احساس می شود به دلیل نبود یک مرکز اجرایی قوی است.

فروتن در پایان سخنان خود افزود: مقام معظم رهبری در مرداد ماه سال 98 به صراحت بر لزوم ایجاد «مرکز اجرایی قوی، قانونی و فعال» تاکید کردند که ضمن ایجاد هماهنگی بین دستگاه های اجرایی، انسجام لازم را در حوزه نهاد خانواده و ایجاد زایمان و جلوگیری از موازی کاری خاطرنشان کردند: در حال حاضر نیز اگر بخواهیم ماده 8 سیاست های بازنشستگی ابلاغی را اجرا کنیم نیازمند یک چارچوب اجرایی جامع هستیم که می توان گفت قبلاً به آن پرداخته شده است. قانون حمایت از خانواده و جوانان با الزام دولت به تشکیل جلسه ستاد ملی جمعیت، امیدواریم برای اجرای سیاست های کلی تامین اجتماعی، این ستاد در اسرع وقت با توجه به نیاز سامانه، تشکیل جلسه دهد. و نسبت به تصویب آیین نامه و اجرای وظایف محوله اقدام نمایند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.