سالی که بورس از دست داد

[ad_1]

یکی از تحلیلگران بازار سرمایه گفت: سال 1400 می توانست سال خوبی برای بازار باشد، اما به دلیل ریسک های سیاسی و اقتصادی در داخل کشور، بازار و اهالی بازار نتوانستند با اطمینان و اطمینان بیشتری در بورس سرمایه گذاری کنند. .

سعید جعفری در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به حرکت بازار سرمایه در سال 1400، اظهار کرد: در سال 1400 به ویژه در ابتدای سال شاهد افت شدید بازار به دلیل رشد شدید آن در سال 1399 بودیم. ، مسائلی مانند کاهش دامنه نوسانات باعث کاهش بازار فرسایشی شد. علاوه بر این دو ریسک مهم سیاسی در سال 1400، کاهش بازار نیز کاهش یافت. اول انتخابات ریاست جمهوری بود، در حالی که همه منتظر بودند تا مشخص شود که چه کسی رئیس جدید دولت خواهد بود. این بدان معناست که در اوایل تیرماه هیچ فعالیتی در بازار وجود نداشت.

وی ادامه داد: پس از آن و با مشخص شدن نتایج انتخابات، توقف مذاکرات و افزایش نسبی قیمت دلار باعث شد تا بازار از ابتدای تابستان رشد جزئی را تجربه کند که تا ابتدای شهریورماه تمدید شد. “. یکی دیگر از ریسک های سیاسی، تولد دوباره برجام بود که منجر به فرسایش بازار و کاهش شدید بازار از اوایل پاییز تا اوایل بهمن سال گذشته شد.

به گفته وی، در این مدت تصمیمات اقتصادی و صنعتی متعددی بر بازار تاثیر منفی گذاشته است. از سوی دیگر سال 1400 اولین سالی بود که دولت جدید بودجه ریزی می کرد و رویکرد دولت به بازار سرمایه نامشخص بود. به خصوص که دولت قبل از ارائه بودجه بر قیمت گذاری نظارتی تاکید کرده بود و تصمیماتی اتخاذ شده بود که منجر به افزایش شدید نرخ خوراک صنعتی و انرژی می شد. این مسائل باعث ایجاد بی اعتمادی و ترس در بازار شد.

این تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه سال 1400 می توانست سال خوبی برای بازار باشد، تصریح کرد: به دلیل اینکه در این سال قیمت های جهانی رشد شدیدی را تجربه کردند، اما به دلیل ریسک های سیاسی و اقتصادی در داخل کشور، بازار و تجار نتوانستند با اطمینان خاطر مواجه شوند. ” سرمایه گذاری بیشتری در بورس داشته باشید و نتیجه آن این است که قیمت برخی از سهام با وجود ارزش در 1400 کمتر از سال 1399 است. انتظار داریم با روشن شدن وضعیت مذاکرات سیاسی، وضعیت بهبود یابد.

جعفری تاکید کرد: بر خلاف تصور بسیاری احیای برجام باعث سقوط بورس می شود اما دستیابی به توافق سیاسی ریسک ها را کاهش می دهد. زیرا در صورت احیای برجام، درآمدهای نفتی افزایش می یابد و صنایع کمتر تحت فشار قرار می گیرند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.