راهنما بال ولو ( شیر توپی – Ball Valves) چیست؟ راهنمای خرید

بال ولو ( شیر توپی – Ball Valves) چیست؟
بال ولو

دو تکه: شیرهای دو تکه را می توان برای تمیز کردن ، سرویس و بازرسی جدا کرد. از مزایای این شیرها می توان به تعمیر، نگهداری و بازرسی آسان اشاره نمود . این باعث می شود نصب آنها بسیار آسان باشد. در این مقاله شما را با بهترین روش خرید این محصول آشنا کردیم و شما می توانید این محصول را با قیمتی بسیار مناسب خریداری و استفاده نمایید. شکل 1 نمای مقطعی یک شیر توپی را نشان می دهد. به گونه ای که در صنایع متفاوتی از آن ها استفاده می شود. در طراحی سری Top entry، بدنۀ شیر به گونه ای طراحی می شود که بخش توپی از بالا قابل دسترسی باشد. شیر توپی A216 WCB که برای دمای کاری بالا مناسب می باشد گستره دمای کاری قابل توجه (30-) تا 425 درجه سانتیگراد دارد به همین دلیل به آن High Temprature Carbon Steel Ball Valve (شیر توپی کربن استیل با دمای کارکرد بالا) نیز می گویند.

بنابراین برای انتخاب یک بال ولو مناسب باید سه معیار مهم درجه حرارت، سایز، فشار کاری در نظر گرفته شود. به دلیل این ویژگی منحصر به فرد هدایت، disc check valve ها اساسا برای برخی کابردهای های مهم در سیستم بخار استفاده می شود. پوشش های مورد استفاده برای شیر توپی دارای ویژگی های خاص خود هستند که در بسیاری از موارد با انواع دیگر شیرها متفاوت است. آبکاری الکترولس نیکل، روشی برای ایجاد پوشش نیکل بدون اعمال جریان خارجی بر روی شیر توپی است و الکترون مورد نیاز بوسیله واکنشهای شیمیایی درون حمام تأمین میشود. یک سطح مقاوم در برابر فرسایش و مقاومت در برابر فرسایش با سختی حدود 70 Rc به طور کلی با استفاده از اسپری حرارتی بر روی بال ولو اعمال می کند. گیت ولو دارای دروازه ای فلزی و کشویی است؛ هنگامی که شیر به طور کامل بسته باشد دروازه کاملاً پایین است و مسیر جریان به طور کامل مسدود می شود و در هنگامی که شیر کاملاً باز باشد سطح جریان عبوری از شیر برابر با مساحت لوله است.

یکی دیگر از دلایل پرکاربرد بودن بال ولو آب بندی قابل قبول و دوام این قطعه می باشد.این قطعه به نسبت شیرآلات دیگر در جریان های آلوده مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد. بر روی بدنه آن ها یک علامت مثبت (بعلاوه) وجود دارد که نشان دهنده باز بودن کامل مسیر سیال می باشد و برعکس. سوای اینکه شما این شیر را به چه نامی می شناسید، تمام این عبارت به یک نوع شیر بر می گردد که ما ترجیحا آن را شیر گازی یا شیر توپی خطاب قرار خواهیم داد؛ به نظر می رسد دو نام در مقابل چهار نام منصفانه تر است. شیر توپی یا همان بال ولو از دسته شیرآلات کاربردی در تجهیزات آتش نشانی و کاربردی در اکثر شرکت های نفت و گاز میباشد که جریان مایعات یا گاز را با استفاده از یک توپ دوار که دارای یک سوراخ است کنترل می کند.

این پوشش برای طیف گسترده ای از کاربردها در مایعات و گازهای تمیز در دما و فشار متوسط مناسب است. هر یک از انواع شیرهای توپی بر اساس جنس متریال شیر، ممکن است چندین نوع اتصال داشته باشند اما برای هر متریال، با توجه به نیاز بازار اتصال رایج وجود دارد. با توجه به این که شیر توپی هم برای سیال گاز به کار می رود و هم برای سیال مایع، می توان گفت کاربرد آن بسیار وسیع است. برای کاربردهای ساینده یا موقعیت های سخت، بال ولو های با سیت فلز به فلز می توان استفاده کرد. توپی این شیرها معمولاً از چند نوع فلز مختلف ساخته می شوند. همین طور که گفتیم معمولاً از بال ولو برای کنترل جریان استفاده نمی شود، ولی از توپی های وی شکل و با اتصال به یک کنترل کننده نیوماتیکی یا موتور الکتریکی، می توان میزان جریان سیال را تا حدودی کنترل کرد.

این نوع شیرها از طریق باز کردن توپی ای که در وسط آن ها فضای بازی وجود دارد وظیفه هدایت و تنظیم انواع مختلف سیالات را بر عهده دارند. این شیرها به طور کلی از اندازه های بزرگتر از (NPS 12 (DN 300 استفاده نمی شوند، زیرا نیروی عظیم بر روی stem اعمال می شود تا شیر را تحت فشار مایع، باز یا بسته کند. در این حالت شفت تنها اجازه اندکی حرکت جانبی را به گوی می دهد که این امر باعث اعمال فشار به سیت شیر می شود. این امر به ویژه در سیستم های هوای فشرده که فشرده سازی فضای کار ایمن تری را فراهم می کند بسیار مفید است. شکل طراحی نشیمن گاه و یا همان فضای باز توپی در این حالت شبیه به حرف V انگلیسی است.

فضای باز داخل توپی (Hole) یا نشیمنگاه (Seat) به شکل حرف V میباشد، در نتیجه با چرخاندن توپی میتوانیم میزان جریان را با دقت بالاتری تنظیم کنیم. در مدل Floating Ball، گوی کروی شکل مابین دو ست (Seat) قرار گرفته و شفت اصلی از بالا به گوی متصل است که این موضوع باعث چرخش 90 درجه گوی می شود. بطور متعارف اين سري از شيرها مشخصه هاي كمتري براي تنظيم جريان دارند و همچنين در وضعيت تنطيم جريان بدليل سرعت بالاي سيال، نشيمنگاه در معرض سايش سريع قرار ميگيرد. قیمت پایین، مونتاژ و دمونتاژ ساده، سهولت در تعمیر از مزایای این نوع شیرهای توپی است. به طور معمول در شیرهای توپی استنلس استیل تمامی اجزا ازجمله بدنه ، دسته (stem) و توپی از جنس استنلس استیل می باشد ولی ممکن است جنس گرید اجزای داخی وبدنه باهم متفاوت باشد .

به طور کلی، سه نوع اصلی و رایج شیر توپی استنلس استیل عبارتند از شیر توپی فلنجدار استنلس استیل، شیر توپی رزوهای استنلس استیل و شیر توپی جوشی استنلس استیل. از این جهت دو نوع دسته بندی برای انواع بال ولو یا شیر توپی در نظر گرفته می شود. شیر توپی یا بال ولو یا شیر گازی یک مدل از انواع شیر می باشد که با گردش 90 درجه یا ربع گردش که در جهت مستقیم حرکت سیال است. در بيشتر شیرهای توپی عمل كردن شير در حالتي روي ميدهد كه دسته شير تا ۹۰ درجه بچرخد. شير بال ولو يا گازي شيرهايي با حركت چرخشي ميباشند كه در آنها از مجرابندي كه به شكل كروي ميباشد استفاده ميشود.كه اين مجرابندها براي باز و بسته كردن جريان مورد استفاده قرار ميگيرد. این طرح چند منظوره برای انتقال مایعات از ورودی شیر اصلی به دو جهت مختلف مورد نیاز است، که هر یک توسط دو خروجی جداگانه انجام می شود.

این محصول که توان مقاومت بالایی را دارد در برابر اسید می تواند مقاومت داشته باشد و مایعات گرم و داغ را نیز می تواند تحمل کند و به همین دلیل می توان نسبت به خرید این کالا اقدام نمایید. سیستمهای کنترلی پیچیدهتر از شیرهایی استفاده میکنند که وظیفه تنظیم جریان سیال داخل لوله را عهده دارند. به این معنا که شیر در دو سمت بال کاملاً مستقل آب بند بوده و اگر هر سمتی از خط دارای فشار باشد جریان معکوس نمیتواند شکل بگیرد. اگر طراحی توپی به شکلی باشد که قطر آن دقیقاً هم اندازۀ قطر خط لوله باشد، افت فشاری در مسیر جریان سیال پیش نخواهد آمد. دلیل انتخاب این طراحی ایجاد امکان کنترل جریان سیال در خط لوله است.

از طرفی به دلیل ویژگی هایش که در مزایای استفاده از آن ذکر شد، در اغلب صنایعی که دمای سیال، فشار و حجم آن بالاست، از شیر های توپی استفاده می شود. شاخص ترین ویژگی شیر توپی کربن استیل، گستره دمای کاری آن است. ولو های کامل در خطوط لوله استفاده میشوند که اغلب در معرض عملیات پیگ کاری قرار میگیرند و برای مطابقت با قطر داخلی خط لوله به ولو توپی نیاز دارند. سیت فلزی ولو های توپی به طور معمول، هر زمان که سطح ایمنی بالا مورد نیاز است، مانند برنامه HIPPS مورد استفاده قرار میگیرند. جریانی که از طریق شیر در حال عبور است، در این حالت عموما بین 60 تا 70 درصد محدود می شود. دریچه کشوئی این شیر به شکل های مستطیلی یا گرد وجود دارند با قرار گرفتن در شیار سیت باعث توقف عبور سیال می شود. همچنين يك دستگاه لازم براي تهويه و جابجايي سيستم گرد و غبار است.

این شیر نسبت به شیر دروازه ای بهتر مسیر را مسدود کرده و جلوی عبور سیال را می گیرد و به دلیل اصطکاک کم برای قطع و وصل کردن های مکرر بسیار مناسب است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اتصال فلنجی ، مقاله انواع اتصال شیر توپی را بخوانید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب درست شیر توپی برای برنامه خود ، مقاله فنی انتخاب شیر توپی ما را بخوانید! یک شیر توپی که به فنر تحریک می شود ، که به آن شیرهای توپی بارگذاری شده فنر نیز گفته می شود ، از یک فنر برای باز / بستن شیر در یک سناریو قطع و از یک اکچویتور استفاده می کند تا آن را در موقعیت باز / بسته نگه دارد. شیرهای پینچ برای جابجایی مایع و مایعات با جامدات معلق مناسب هستند. آنها می توانند برای مدیریت مایعات خورنده مورد استفاده قرار گیرند، زیرا هیچ ارتباطی بین مایع حمل شده و مکانیزم شیر واقعی وجود ندارد.

در ادمه این مطلب به بررسی انواع متریال مورد استفاده برای ساخت شیر توپی خواهیم پرداخت. این سه دسته عبارتند از استنلس استیل 304L، 316L و ASTM A 182 که در این مطلب مجال سخن گفتن در مورد جزئیات این متریال ها نیست، بنابراین در مطلبی جداگانه به مبحث شیر پروانه ای استنلس استیل خواهیم پرداخت. این ماده سطح سختی را ایجاد می کند و عملیات ثانویه کمی نیاز دارد، اگرچه ممکن است برای بدست آوردن سطحی ریزتر از 6 (rms) به برخی از لایه برداری یا پرداخت نیاز باشد. آبکاری الکترولس را همچنین تحت عنوان آبکاری خودکاتالیتیکی نیز مینامند، زیرا قابلیت تشکیل بر روی فلزات و موادی را دارد که از نظر کاتالیتیکی فعال هستند. This da ta has ​been gener ated with t​he  help of GSA C ontent Gen᠎er ator ​DE​MO .

در شیرهای توپی از چرخش صفر تا نود درجه ای توپ داخلی نشسته بر روی سیت استفاده می شود. بدنه شیرهای توپی از آهن، پلاستیک، مخلوط آهن و سرامیک ساخته میشوند. تفاوت اصلی بین شیر توپی فولادی وشیر استنلس استیل در جنس بدنه وکاربرد آنها می باشد .آلیاژ استنلس استیل شامل آهن به همراه مقادیری مختلفی از کربن، سیلیکون و منگنز و حداقل 10.5%کروم می باشد . همچنین میتوان شیرهای توپی را از استیل، برنج، آهن یا برنز نیز ساخت. هنگامی که جریان مایع در جهت مخالف قرار می گیرد، دیسک نوسان می کند و روی seat قرار می گیرد تا آن را از دست بدهد. این ذرات در حفره هایی در مجاورت بال Ball و سیت (Seat) حالت جامد پیدا کرده و سفت شوند. بال ولو Welded Body Ball Valve Fully یک شیر توپی است که تمام بدنهی آن کاملاً جوش داده شده و هیچگونه اتصال رزوهای ندارد، به این معنی که انجام کار و تعمیر روی آن بر روی خط لوله امکان پذیر نیست.

یک راه حل برای این مشکل استفاده از فنر به منظور اعمال فشار مداوم بر روی مهر و موم تفلون است . وقتی که شافت حرکت می کند، یک باری بر روی توپ اعمال شده که سبب می شود در مقابل سیت فشرده شود. به طوری که سوراخ عبور در این حال عمود بر جریان است و از این رو، جریان متوقف می شود. به دلیل ضربات ناشی از جریان دارای سرعت بالا ، سریعا فرسایش می یابد. کاربید کروم سختی حدود 65 Rc می دهد و در برابر فرسایش و دمای شدید مقاومت می کند. فول بور: شیر های فول بور دارای قطر سوراخ برابر لوله هستند. بال ولو فول پورت که بیشتر به نام فول بور شناخته می شود، شیر هایی هستند که توپی آن ها سایز بیشتری دارند بدین معنی که سایز روزنه توپی هم اندازه با سایز خطوط لوله می باشد و منجر به اصطکاک کمتری می شود.

حال اگر محور یا دسته شیر به اندازه 90 درجه چرخش یابد، حفره توپی از مسیر سیال خارج شده و مسیر سیال مسدود می شود، اصطلاحا می گوییم شیر به حالت کاملا بسته تغییر حالت می دهد. اگر قصد خرید بال ولو را دارید تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا با شیر بال ولو پنوماتیک بیشتر آشنا شوید. توپی شناور برای سیالاتی مناسب است که فشار بالایی را متحمل می شوند. تا به اینجای کار در مورد انواع جنس متریال مورد استفاده برای تولید شیر توپی حرف زدیم، در این میان نزدیک بود یکی از مهم ترین انواع شیرهای توپی را از قلم بیندازیم. ما اینجاییم تا این مسائل را برای شما روشن تر کنیم.

بال ولوها، ولو های حرکتی چرخشی هستند و تنها به یک چهارم دور (چرخش ۹۰ درجه) برای باز یا بسته کردن ولو نیاز دارند. تا زمانی که دسته شیر به اندازه 90 درجه نچرخد شیر عمل نمی کند. در مدل Reduced Bore ، قطر بور یا مجرای داخلی به اندازه یک یا دو سایز کوچک تر از خط اصلی است. نوع داخلی یاتاقان برای مواد با درجه حرارت کم واسطه و قطر بزرگ مناسب است. شیرهای کروی یا گلوب، برای هر دو کاربرد روشن خاموش ( On-Off ) و گلویی ( throttling ) استفاده می شود، اما انواع خاصی trim برای سهولت استفاده در کاربردهایی که در آن با افت فشار بزرگ درگیر هستند مورد نیاز است. از محدویت های این نوع شیر می توان به زمان بالای مورد نیاز برای بسته شدن آن، به ویژه در سایزهای بالا، اشاره کرد.

از لحاظ قطعات نیز انواع شیرهای ولو وجود دارد که از ان جمله می توان به شیر توپی استیل، شیر توپی استیل جوشی اشاره نمود. شیرهای گرانتر غالباً سهتکه دارند و اجزا معمولاً با پیچ به یکدیگر متصل شدهاند. بدنه این دسته از شیرهای توپی یک، دو و یا سه تکه هستند و قطعات به روش اتصال موقت (پیچ و مهره) به هم متصل می گردند. در شیرهای توپی استیل اتصال قطعات و فلنج ها به وسیله پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند. ولی جهت دمونتاژ کردن آن نیاز به بریدن جوش متصل کننده قطعات می باشد. توجه به جهت دسته شیر توپی مهم است تا بدانید شیر باز است یا بسته. شیر توپی با توجه به کیفیت مطلوب و ساختار فشرده در خطوط پایپینگ استفاده زیادی دارند و برای قطع و وصل کردن جریان، گشتاور پایینی برای محور شیر نیاز است. وجود گردش نود درجه در شیر توپی این این امکان را می دهد تا جریان سیال قطع و وصل گردد.

نام برد. در ادامه مقاله بال ولو چیست انواع آن را برای شما شرح می دهیم. ایرلاین ها (شیر دوار) برای سیستم انتقال پنوماتیک مناسب برای تغذیه یا تخلیه مواد به عنوان تجهیزات لازم برای لوله های انتقال پنوماتیک و تهویه اختصاصی است که به طور گسترده برای دانه و روغن ، مواد غذایی ، خوراک ، خوراک ، مواد شیمیایی ، خشک کردن ، استحکام ، استفاده می شود. با توجه به مزایای دیگر آنها، این شیرها به طور گسترده استفاده می شود که افت فشار شیر از طریق شیر یک عامل کنترل نیست. علاوه بر این، مدل های مختلفی با توجه به مکانیسم حفره توپی وجود دارد. در بالا و پایین توپی فنرهایی وجود دارد که از فشار ناشی بر روی نشیمنگاه بکاهد.

در ادامه مقاله بال ولو چیست به دسته بندی دیگری می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عملکرد خودکار بال ولو ، مقاله ما را در مورد شیرهای توپی پنوماتیک و الکتریکی بخوانید. از نقاط ضعف آنها این هست که پروسه های سخت کاری در آن انجام نمی پذیرد و پوشش نقره مهره آن فقط رنگ وظاهری از آن را دارد . این تست در هر دو طرف شیر با فشار کاری 1.1 در دمای منفی 38 درجه سانتی گراد با سیال آب با استاندارد های API6D انجام می شود و در صورت عدم وجود هرگونه نشتی در شیرهای توپی تست مورد قبول می باشد.

شیرها ی جوشی مناسب سیالات سمی است و طراحی ساختار آن باعث عدم نشتی در طول شیر می باشد. بال ولو دارای طول عمر بالایی بوده و حتی در صورتی که برای مدت زمان زیادی تغییر وضعیت ندهند به راحتی باز و بسته می شود. امروزه طراحی های متفاوتی برای شیر های توپی صورت می گیرد که باعث تنوع این شیرها در صنعت شده است. آنها می توانند مورد استفاده قرار گیرد برای دوغاب و مایعات با مواد جامد معلق، زیرا هیچ حفره ای برای رسوب ذرات جامد در داخل بدن دریچه وجود ندارد. بال ولو ها معمولا در بخار، آب، روغن، گاز، هوا، مایعات خورنده استفاده می شود. شیر توپی پلیمری جهت مصارف کشاورزی و آبیاری و سیالات خورنده مانند اسیدها استفاده می شود.

انواع شیر های توپی پلیمری از متریال های مختلف UPVC ,PVC , TUP و P.P تولید می شوند. دمای کارکرد این نوع شیر توپی کربن استیل (46-) تا 340 درجه سانتیگراد است و به آن شیر توپی کربن استیل با دمای کاری پایین (Low Temprature Carbon Steel Ball Valve) نیز می گویند. معمولا حداکثر فشار کاری بال ولو های پرفشار 7500psi است. سیت یا نشیمنگاه (seat) معمولا محدوده ای است که از مواد نرم ساخته شده است تا یک خروجی تنگ ایجاد شود. در این حالت شفت تنها اجازه مقدار اندکی حرکت جانبی را به گوی می دهد که این خود باعث فشار به Seat شیر می شود. این را می توان با روش های یونی یا گازی یا فرایند حمام نمک در دمای بالا استفاده کرد. از فرایند الکترولس نیکل با هدف ایجاد پوشش فلزی پیوسته و یکنواخت استفاده میشود. از شیر توپی برای قطع و وصل کردن جریان با کمک یک توپی استفاده می شود.

هنگامی که شیر باز است، حفره در مسیر جریال و هم راستا با لوله بوده و اجازه عبور کامل سیال را می دهد؛ اما هنگامی که شیر بسته باشد حفره به سمت دیواره لوله متمایل شده و قسمت کروی در راستای جریان قرار می گیرد تا مسیر به طور کامل بسته شود. هنگامی که دسته آن را به طور دستی میچرخانیم، مجرایی که فشار سیال عبوری را کنترل میکند باز و بسته میشود. شیر “کاهنده یا مجرای کاهش یافته” (RB) دارای اندازه مجرایی است که از اندازه مجرای لوله متصل به آن، کوچکتر است. شیر سوزنی شیر دستی ای است که برای کنترل نرخ جریان مورد استفاده قرار می گیرد و دارای اندازه های بین 1.8 تا 2 اینچ است. همچنین وقتی این دریچه کشوئی به بالاترین حرکت می کند، سیال با کمترین مقاومت و افت فشار به جریان می افتد. در شرایط باز، حداقل انسداد جریان جریان سیال از طریق شیر در اطراف دیسک به صورت آیرودینامیکی وجود دارد که باعث افت فشار کمتر از طریق شیر می شود.

شیر کروی دارای یک دیسک است که به صورت عمودی حرکت کرده و مسیر جریان را به طور کامل باز، بسته و یا جریان عبوری را کنترل می کند. فاکتور طولانی بودن عمر باعث می شود این شیرها قابلیت به کارگیری و استفاده در خطوط و کانال های انتقال در زیر زمین را داشته باشند. دریچه با چرخاندن زمین توسط ۹۰ درجه بسته شده است. با چرخاندن توپ یک چهارم چرخش (90 درجه) در اطراف محور خود ، محیط می تواند جریان یابد یا مسدود شود. ؛ زیرا عمل باز و بسته شدن با چرخاندن 90 درجۀ یک اهرم متصل به دیسک انجام می شود. که این قطعات به کمک جوش و یا پیچ و مهره به هم متصل می شوند. این مانع از آلودگی یک مایع توسط دیگر می شود. زمانی که سیال، آب آشامیدنی باشد، باقی ماندن سیال در شیر، خطری برای سلامتی خواهد داشت و زمانی که سیال به مرور زمان تغییر می کند، آلودگی سیال دیگر با سیال ممکن است رخ دهد.

شیر دقت داشت. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد، در صورتیکه سوالی برایتان پیش آمده از طریق نظرات مطرح کنید. علاوه بر مزیت انعطاف پذیری در اندازه، شیر ترونیون دارای گشتاور کمتری در مقایسه با شیر فلوتینگ بوده (و از آنجا که محرک های کوچکتر و اقتصادی می تواند برای کار با شیر تعبیه شود، این ویژگی می تواند در صورت نیاز به فعال شدن دریچه، سودمند واقع شود). همان طور که در بالا اشاره کردیم این دسته از شیرها به دلیل ویژگی ها و طراحی خاصی که دارند کاربردهای متفاوت و بسیاری در صنایع مختلف دارند. در قسمت های بالاتر به وظیفه مهم و اصلی شیرآلات بال ولو و قطع و وصل کردن جریان سیالات توسط آن ها اشاره شد.

از مهم ترین برندهای تولید کننده شیر توپی یو پی وی سی می توان به پیمتاش ترکیه و سی اچ اسپانیا اشاره کرد. شیرهای توپی پی وی سی غالباً قیمت پایین تری دارند (به جز شیرهای ISO-top) و به طور گسترده ای در آبیاری ، تأمین آب و زهکشی یا محیط های خورنده مورد استفاده قرار می گیرند. تست هوای نشیمنگاه با استاندارد API6D در هر دو طرف بال ولو با سیال هوا در فشار کاری 0.7±5.5 بار و در موقعیتی که یک سر شیر توپی کلمپ شده و مجرابند کامل بسته شده، حدودا دو سانتی متر آب به روی مجرابند در بدنه ریخته می شود و تست انجام می شود، در صورتی عدم وجود حباب و افت فشار در شیر توپی تست مورد تایید می باشد. با توجه به نوع سیال و فشار کاری از سیت تفلن یا سیت فلز به فلز استفاده می شود.

با توجه به این که مسیر جریان دو بار تغییر می کند افت فشار بیشتر می شود. این دسته از شیرآلات با طراحی خاص خود، به عنوان یکی از ساده ترین طراحی ها برای قطع و وصل جریان سیال شناخته می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. مورد استفاده این شیرهای پرده ای در صنایع غذایی و بهداشتی بوده ولی در صنایعی که اسیدها و مواد خورنده یا ممواد سایند مثل سیمان کاربرد دارد از ولوها یلاستیکی استفاده می گردد. این نوع خاص از شیرهای توپی در طراحی فلوتینگ یا ترونیون، با هر نوع انتهای شیری (فلنج، سوکت یا اتصال رشته ای) و مواد مختلفی از پلاستیک گرفته تا کربن، آلیاژ و فولاد ضدزنگ موجود است. کاربرد شیر بال ولو پنوماتیک و در مجموع سیستم پنوماتیک در دهه اخیر در ابزار و دستگاه های صنعتی پیشرفت چشمگیری داشته است. بال ولو فولادی کلاس ۸۰۰ را می توان به عنوان یکی از مهم ترین محصولاتی دانست که در بازار عرضه شده است و دارای کاربرد بسیار زیادی است.

برای مقایسه کامل ، مقاله شیر دروازه در مقابل شیر توپی را بخوانید. دریچه های بال ولو نوعی شیر، دریچه چهار چرخه است که از یک توپ توخالی ، سوراخ شده و محوری (به نام “توپ شناور”) برای کنترل جریان از استفاده می کند. در هر وضعیت دیگری، شیر نیمه باز (یا نیمه بسته) و در حال تعدیل جریان است. در شرایط کار عادی، دریچه بسته باقی می ماند و اجازه نمی دهد بخار از طریق آن عبور کند. پرکاربردترین تیپ از انواع شیر توپی بصورت دو راهه (ورودی وخروجی در مسیر طولی و مستقیم) که اجازه می دهد جریان بصورت خطی و بدون آشفتگی و تلاطم از ورودی به خروجی جریان یابد و نیز در شیر توپی سه و چهارراهه ورود و عبور جریان بصورت ترکیبی در امتدادهای 90 درجه میسر می سازد .

این نوع شیر به جای دو پورت، دارای 3 پورت (ورودی) است. شیر L می تواند پورت مرکزی را به هر دو طرف وصل کند و یا هر سه را قطع کند. در حالت باز، این نوع شیرها حداکثر دبی جریان را دارند. دریچه ی کروی شکل این شیرتوپی برای بستن وباز کردن مسیر جریان یک گردش ۹۰ درجه ای حول محور خود می گردد . این بال ولو ها با دو ، سه یا چهار پورت طراحی شده اند ، می توانند برای سیال های خاص تأیید شوند ، دارای یک ISO-top و هر چیز دیگری که یک بال ولو استاندارد می تواند داشته باشد. ولو های با پورت کاهش یافته به دلیل اینکه قیمت کمتری دارند پر کاربردتر هستند.

این یک ساختار متخلخل با مقاومت مکانیکی بسیار کاهش یافته ایجاد می کند. شیر های کامل در کاربردهای ضربه ای گرم نیز مشخص شدهاند و در آن افت فشار در سراسر ولو بسیار مهم است. ساختمان شیر توپی گازی پلی اتیلن همانند بقیه شیرهای Ball valve دیگر می باشد با این تفاوت که این محصول به دوطرف جوش تولید می گردد.در هر دو سر شیر یک مفتول فلزی وجود دارد که با گرم شدن مفتول ها به وسیله دستگاه جوش الکتروفیوژن لوله پلی اتیلن به شیر توپی جوش می خورد.وظیفه شیر توپی گازی پلی اتیلن off و on کردن گاز درون خط می باشد.

سایزهای کوچک تر این شیر عموما در کویل های آب سرد و گرم و از سایزهای بزرگتر آن برای کنترل جریان ورودی به چیلرها استفاده می شود. این شیرها به دلیل اطمینان بالا و نوع آب بندی مناسبی که دارند گزینه بسیار مناسبی برای گازها می باشند این شیر دارای مجرای ورودی و خروجی در مرکز آن می باشد. بال ولوها با طراحی خاصی که دارند، از آب بندی بسیار مناسبی برخوردار هستند بنابراین، در شرایطی که قطع و وصل جریان، بخصوص، حالت قطع کامل مدنظر است، شیر توپی گزینه مناسب تری نسبت به شیرهای سوزنی هستند. شیرتوپی با طراحی خاصی که دارد، از آببندی بسیار مناسبی برخوردار است و سال ها دوام و کارایی دارد. بال ولو یا شیر گازی موارد کاربرد بسیار زیادی دارد که برخی از آنها به شرح زیر است. با این وجود این شیرها کاربردهای زیادی در صنایع متفاوت دارند. کاربردهایی که در آن دو یا چند مایع مخلوط می شوند، چک ولو ها باید در پایان هر خط جداگانه نصب شوند. ᠎Article h᠎as be en cre ated by GSA C ontent Gen​erat᠎or᠎ Demoversion .

انواع شیر گازی برنجی سیم ایتالیا که توسط برند معروف چیمبریو ایتالیا تولید و عرضه می شوند، شیر توپی کیزایران و شیر گازی بهتراشان (بی تی اس) که توسط برندهای داخلی تولید می شوند، در بازار شیرآلات برنجی در دسترس است که هر کدام موارد مصرف و مزایای خود را دارا هستند. عضو مسدودکننده کانال جریان (کره یا گهگاه نیم کره)، که به وسیلهٔ ساقه شیر حرکت ۹۰ درجهای خواهد داشت وظیفه باز و بسته کردن شیر را بر عهده دارد. طوری که با چرخش گوی جریان سیال قطع و یا وصل می شود. به طوری که برای تعمیر و یا تمیزکاری آن دیگر نیازی به خارج کردن شیر از مسیر خط لوله نخواهد بود.

مشخصات BS 6755 Pt.1 برای الزامات تست فشار تولید. این ماده برای برنامه های با فشار بالا با دمای بالا، مواد ساینده و گازهای خشک مناسب است. از شیر توپی می توان برای کنترل جریان در هنگامی که سیال فقط گاز باشد استفاده کرد. هر وضعیتی به غیر از دو حالت باز و بسته کامل، صفحه داخل شیر پروانه ای را در موقعیتی برای کنترل جریان قرار می دهد. فنر عقب دیسک را روی سیت نگه می دارد. هنگامی که سیال در جهت رو به جلو حرکت می کند، دیسک در حالت باز، باز می شود تا سیال بتواند عبور کند. باترفلای ولو دارای یک صفحه با گردش یک چهارم است و هنگامی که شیر باز باشد، صفحه به طور کامل چرخیده و مسیر باز می شود تا سیال بتواند عبور کند و هنگامی که شیر به طور کامل بسته باشد، صفحه در برابر مسیر جریان قرار گرفته و مانع عبور سیال می گردد.

در مدل Full Bore، قطر داخلی بور به صورت تقریبی برابر با قطر خط می باشد. در مدل فول بور (Full Bore)، قطر داخلی بور تقریبا با قطر خط یکسان و میزان فشار در حالت Full بسیار اندک می باشد. به آنها بال ولو های فول بور پورت نیز گفته می شود. انواع بال ولوها بر اساس پورت به صورت زیر تقسیم بندی می شوند. اما نمی تواند پورت های جانبی را به هم وصل کند. سیت یا همان رینگ آببندی وظیفه آببندی اطراف بال و نشیمنگاه رو به عهده دارد و محل نشیمنگاه را برای قرارگیری بال آماده می کند. در طراحی بال فلوتینگ، بال بین سیت رینگ ها (seats) نگهداشته میشود.

در این مدل شیر موقعیت توپی ثابت است و رینگ نشیمنگاهی معلق می باشد که این رینگ بوسیله ی یک اورینگ آببندی می شود. نکته قابل توجه این هست که متاسفانه برندهای جعلی تحت نام های مختلف و به نام محصول ساخت کره جنوبی در کشور موجود می باشد،که درواقع ساخت چین هستند. با توجه به پیوستگی و حرکت جانبی توپی چند نوع بال ولو وجود دارد. در این نوع نصب، توپی از بالا و پایین مقید شده و فقط قادر به دوران است. ولوها در زندگی روزانه ما کاربردهای زیادی دارند در حالی که شاید به آنها بیتوجه باشیم.

همانطور که گفته شد، بال ولو فولادی دارای کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف است و شما می توانید نسبت به خرید این محصول اقدام نمایید. همانطور که از نام شیر یک طرفه مشخص است، این شیر تنها اجازه می دهد سیال در یک مسیر جریان یابد و کنترل می کند که برگشتی در هنگام عبور از این شیر رخ ندهد. بعضي از شيرها را مي توان به جاي يك عملكرد دستگيري براي قطع و وصل بال ولو ، با يك اکچویتور الكتريكي يا پنوماتيكي مجهز كرد ، همانطور كه در شكل زیرمشاهده شده است. دسته بال ولو به ساقه شیر متصل است و قادر است شیر را از حالت باز یا بسته (90 درجه) بچرخاند. ساقه شیر (1) به توپی متصل است (4) و یا به صورت دستی کار می کند یا به طور خودکار (به صورت الکتریکی یا پنوماتیک) کار می کند. کنترل جریان در این شیر به وسیله یک قسمت متحرک دیسک مانند است که با قرار گرفتن در حفره ای به نام سیت باعث کنترل جریان سیال می شود.

هنگامی که سوراخ توپ مطابق با جریان است باز است و هنگامی که 90 درجه توسط دسته شیر محور است ، بسته می شود. هنگام انتخاب شیر توپی فلنجی ، علاوه بر درجه فشار ، باید کلاس فشرده سازی فلنج را نیز بررسی کنید که نشان دهنده بالاترین فشار این نوع اتصال است. این بدان علت است که شیرهای توپی ورودی بالا، امکان دسترسی آسانتر و سریعتر به توپ و برشِ شیر را در مقایسه با شیرهای ورودی جانبی فراهم می کنند. شیرهای توپی ورودی بالا به دلیل جنس بدنه شان، در مقایسه با شیرهای ورودی جانبی، نیاز به آزمایش های غیر مخرب بیشتری دارند. در شیرهای توپی فولادی رنج تحمل دمایی در کلاس های مختلف یکسان و حدود F° ۴۰۰ و رنج تحمل فشاری متناسب با افزایش کلاس کاری افزایش میابد .

این نوع شیرها برای فشارهای کاری پایینتر طراحی میشوند. شیرها را نمی توان برای تمیز کردن یا نگهداری باز کرد. شیرهای توپی سه تکه ما را مشاهده کنید. شیرهای توپی بادوام هستند و پس از طی چندین چرخه در سیستم، هنوز قابلیت کار دارند. ۱- بصورت كاهش در سطح مقطع (Reduced Bore) در اين نوع يك حالت اُرفيس مانند داريم و سطع مقطع حفره روي گوي كمتر از ورودي و خروجي شير است. این نوع از مقطع باعث کاهش ساییدگی و اصطکاک و افت فشار در طول مسیر می گردد. از جمله مزیت های این شیر شامل آب بندی مناسب ،تحمل فشار نسبتا زیاد، عمر مفید و سرعت در باز و بست و افت فشار کم در مسیر عبور سیال است. مزیت این است که هیچ اصطکاک اضافی وجود ندارد و سیستم به راحتی از نظر مکانیکی تمیز می شود (پیگ گیری). این نوع بال ولو استیل دارای قابلیت پیگ رانی می باشد.

شیر توپی مدل های چند تکه مانند دو تکه و سه تکه دارد که قابلیت تعمیر در داخل خط از مزیت آنها محسوب می شود. این دسته از شیرها با توجه به ساختار و نوع طراحی خود، مزیت ها و معایبی نیز دارند که دانستن آن ها به شما کمک خواهد کرد تا در انتخاب شیرآلات مورد نیاز خود بهترین تصمیم را بگیرید. با این حال، این تنها مزیت شیر توپی استنلس استیل نیست؛ این نوع از شیرهای توپی نیز گستره دمای کارکرد بالایی دارند. به طور معمول در شیر توپی استنلس استیل تمامی اجزا ازجمله بدنه ، دسته و توپی از جنس استنلس استیل می باشد ولی ممکن است جنس اجزای داخی وبدنه باهم متفاوت باشد.در شیر توپی استنلس استیل بازه تحمل دمایی در کلاس های مختلف یکسان و حدود400 درجه فارنهایت و بازه تحمل فشاری متناسب با افزایش کلاس کاری افزایش می یابد. Article h᠎as been c reated ​by GSA᠎ C ontent G᠎enerator Dem​oversion .

بال در اثر فشار کاری و برخورد سیال با آن دچار خوردگی یا انحراف توپی می شود. جهت دریافت مشاوره، خرید، فروش، تامین قطعات و همچنین تعمیر انواع شیر ربع هیدرولیک با کارشناسان زبده ما در فروشگاه صنعت هیدرولیک تماس حاصل نمایید. برای دریافت قیمت فروش شیر توپی استنلس استیل و مشاوره پیش از خرید با کارشناسان ولو ایران تماس بگیرید. تفاوت اصلی بین شیر های توپی فولادی و استنلس استیل در جنشس بدنه وکاربردهای خاص انها میباشد .آلیاژ استنلس استیل شامل اهن به همراه شامل مقادیری مختلفی از کربن سیلیکون و منگنز و حداقل ۵/۱۰% کروم میباشد . تفاوت اصلی بین شیر توپی و شیر سوزنی مربوط به نحوه بسته شدن شیر است.

تفاوت اصلی در نحوه تولید و مونتاژ بدنه شیر است. در طراحی مدل Side entry، بدنۀ شیر به گونه ای است که توپی آن از بخش های کناری وارد و یا خارج می شود. انواع خرابی معمول یک مهر و موم آسیب دیده است (شیر 100٪ آب نمی گیرد) یا بقایایی به شیر وارد می شود (شیر حرکت نخواهد کرد). پلاگین دارای یک شکاف است که با جریان در حالت باز در خط قرار می گیرد. در یک موقعیت کاهش فشار، جایگاه ولو توپی به دلیل برخورد جریان با سرعت بالا تا حدی در معرض قرار میگیرد و به سرعت از بین میرود.

در بعضی مدلهای بخصوص، این شیرها به عنوان شیرهای کنترلی (Control Valve) هم استفاده میشوند اما به دلیل دقت نسبتاً کم استفاده از آن کمتر رایج است. اما چرا باید نسبت به خرید اینترنتی اقدام کنیم؟ ماشینکاری seat ها نسبت به سایر انواع شیر ها آسان تر و ارزان تر است. همچنین جنس آبند (seat) از نوع PTFE می باشد . در این نوع از شیرها، مجرا و توپی در حالت باز ، کاملا به اندازه قطر داخلی لوله متصل به دو سر شیر می باشد. با حركت ساقه شير به اندازه يك قوس ۹۰ درجه، شير باز يا بسته ميشود.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.