دلایل افزایش سرقت در جامعه از دیدگاه یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس

[ad_1]

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اختلاف طبقاتی، ناتوانی در برخورد با مفسدان کلان، ضعف قوانین و در نتیجه بی انگیزگی نیروی انتظامی از جمله مواردی است که زمینه افزایش را فراهم کرده است. دزدی در جامعه

مهدی سعادتی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به افزایش روزافزون سرقت در کشور و راه های مقابله با آن، اظهار کرد: موضوع سرقت قطعا ابعاد متعدد و ریشه های مختلفی دارد. اولین ریشه دزدی فقر است، وقتی شکاف طبقاتی در جامعه وجود داشته باشد و مافیاها و دلالان و کسانی که یک شبه با دعوا و رانت به جایی آمدند و در جامعه پخش شدند و با آنها برخورد نشد، دزدی هم هست. بسط دادن.

هجوم دلالان راه را برای شکاف طبقاتی هموار کرد

وی در ادامه بیان کرد: در جلسات مختلفی که حضور داشتم به نمایندگی از مردم از آنها خواستم با این گروه برخورد کنند تا از بی عدالتی و غارت سرمایه جلوگیری شود. در بحث تخصیص ارز 4200 تومانی دیدیم که 80 درصد آن به سفره مردم نرسید و سود اصلی را سلاطین و مافیاها بردند. همه اینها راه را برای شکاف طبقاتی هموار کرد و عاملی برای افزایش دزدی در سطح جامعه شد.

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی دیگر از ریشه های دزدی برخورد با مفسدان کلان اقتصادی است که زمینه بی عدالتی در جامعه را فراهم کرده اند، تصریح کرد: ریشه دیگر دزدی به ضعف قوانین برمی گردد؛ در حالی که این ریشه های دزدی به دلیل عدم وجود قانون است. در اوایل اسلام به دلیل حکم الهی در این زمینه جامعه سالم تری داشتیم. درست است که امروز هیچ پایه اجتماعی برای اجرای این احکام وجود ندارد، اما سرقت زیر 20 میلیونی چندان جدی گرفته نمی شود و حتی حکم زندان برای آن در نظر گرفته نمی شود.

ضعف در قانون باعث انگیزه پلیس شد

وی در ادامه تاکید کرد: از طرفی چون قوانین ما قوی نیستیم، پلیس هم برای برخورد با سارقان بی انگیزه است و قوه قضائیه هم دزد را جدی نمی گیرد. وقتی دزد یکی دو یا سه بار دستگیر می شود و خیلی زود آزاد می شود دیگر از قانون نمی ترسد.

وی با تاکید بر اینکه به نظر من باید به اقشار آسیب پذیر در شهرستان ها و استان ها توجه بیشتری داشته باشیم، افزود: اقدامات خوبی از طریق کمیته امداد و بهزیستی امام خمینی (ره) انجام شده است اما همچنان به دلیل بیکاری جوانان هستیم. به اقشار آسیب پذیر بیشتر توجه کنید.

عضوکمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: برای مقابله با سرقت باید ریشه یابی کنیم و همچنین به ریشه های دینی، اعتقادی و فرهنگی توجه کنیم، آثار لقمه حرام برای جامعه تبیین شود. صدا و سیما، رسانه ها و دانشگاه ها باید سهم خود را در فرهنگ سازی در این حوزه ایفا کنند.

سعادتی در پایان تاکید کرد: به نظر من مبارزه با سرقت مستلزم یک سری اقدامات است که باید در قالب یک پازل دنبال شود. هم در زمینه مبارزه با سارقان و هم در تقویت قانون باید تدابیری اندیشیده شود و بحث اشتغال زایی و حمایت از اقشار آسیب پذیر و همچنین بحث فرهنگ سازی مورد توجه قرار گیرد. همه ما باید برای مبارزه با سرقت که از یک موضوع اجتماعی به یک موضوع امنیتی تبدیل می شود، با یکدیگر همکاری کنیم.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.