دعای روز چهاردهم ماه مبارک رمضان و اهمیت نماز اول وقت و معنای «علم در نماز».

[ad_1]

در دعای روز چهاردهم ماه مبارک رمضان آمده است: «گناهان انسان همان لغزش است و از خدا بخواهد که گناهی نداشته باشد، خداوند بر گناه و سیل و زلزله و بلا غضب می کند. طبیعی همه آثار گناه است مردم توجه نمی کنند که بیشتر این حوادث و حوادث ناشی از گناه است هر که با خدا باشد هیچکس نمی تواند علیه او توطئه کند چون خدا را دارد خدا «اقلا» و گناهان ما را ببخش، در دعای کمیل کلام این است که خدایا لغزش های ما را ببخش؛ «یعنی ما را مجاناً ببخش».

به نام خدا

«خدایا آن را در آثار حجت مگیر که در آن ضلالت و آیات است و آن را به بلاها و بلاها به عزت خود و یا عزت مسلمانان مباش».

«خدایا مرا در این روز به لغزش و گذشتن در آن به خطاها و باطل ها متهم مکن و ای مسلمانان بزرگوار مرا در این نشانه بلاها و بلاها قرار نده».

به گزارش ایسنا، آیت‌الله مجتهدی تهرانی در تفسیر خود می‌گوید: «خدایا من را در آثارش ملامت مکن». خدایا مرا به لغزش متهم نکن. گاهی انسان لغزش می کند و ایمانش ضعیف می شود و تقوا از بین می رود. گناهان انسان لغزش است و باید از خدا بخواهد که گناهی ندارد.

وی تاکید می کند: خداوند از گناه غضب می کند و سیل، زلزله و بلایای طبیعی همه از آثار گناه است. مردم توجه ندارند که بیشتر این اتفاقات و حوادث ناشی از گناه است.

کسی که نماز اول وقت نمی خواند و ماشینش را در جاده می رانند، نماز لعنت می کند و تصادف می کند. نماز اول وقت مرد را نفرین می کند و می گوید خدا تو را که مرا از دست دادی هلاک کند!

اگر مسلمانی اول وقت نماز بخواند، او را دعا می کند و می گوید: «خدا حفظت کند که مرا نجات دادی» و زندگی به روال عادی باز می گردد.
اگر کسی با خدا باشد، هیچ کس نمی تواند علیه او توطئه کند، زیرا او خدا را دارد.

این استاد اخلاق در توضیح آیه دوم دعا می گوید: در دعای کمیل کلام این است که خدایا لغزش های ما را ببخش. یعنی ما را بدون هیچ هزینه ای ببخش. در قانون تجارت و معاملات چنین کلمه ای وجود دارد. یعنی فروشنده و خریدار تا زمانی که با هم هستند حق فسخ معامله را دارند. اما حتی پس از جدایی و بدون دلیل، در صورتی که مشتری کالا را برگرداند، به تاجر توصیه می شود آن را بپذیرد. مثلاً شخصی یک کاسه ماست می خرد و به خانه می برد و متوجه می شود که قبل از او یک کاسه ماست دیگر خریده است. در آن صورت اگر ظرف ما را به فروشنده برگرداند، مستحب است که آن را بپذیرد و دقیقاً پول را برگرداند.

وی در توضیح عبارت «مرا در بلاها و بلاها عمد نکن» اعلام می کند: «اللهم لا یغیر». سیل و رانش زمین یعنی همین پیکان! هواپیما در آسمان پرواز می کند و ناگهان بر روی ساختمانی فرود می آید و همه ساکنان آن نابود می شوند. هدف گناهان و اشتباهات ما همین است.

این استاد حوزه می گوید: تمام اتفاقاتی که می افتد همه ناشی از گناهان ماست، دلیلی بر ادعای من وجود دارد و آیه ای در قرآن وجود دارد و روایت و حدیثی در این باره داریم.

ایشان با اشاره به آیه ای از قرآن می فرمایند هر مشکلی که برای شما پیش می آید در دسترس شماست. هر کاری انجام می دهید، درو می کنید. از گندم، گندم و از جو، جو. خداوند در قرآن می فرماید: «خداوند نقشه های مردم را تغییر نمی دهد، آنها را به بلا نمی رساند مگر اینکه خودشان تغییر کنند». مثل ماشینی که به چپ منحرف می شود تصادف می کند و اگر به چپ منحرف شویم تصادف می کنیم عذاب خدا.

این مرحوم مجتهد در وصف آیه پایانی نماز روز چهاردهم می فرماید: در پایان نماز می گویم: «لَمْ أَعْرَمْتَکُمْ یا أَعْرَمُ الْمُسْلِمِینَ» به شأن تو این دعاها را بر ما مستجاب کن! ای کسانی که با شما مسلمانان را گرامی می دارند. ببینید الان مسلمانان چه افتخاری دارند! آمریکا غوغا می کند، مسلمانان با آن مخالفند و همه دنیا مخالف آن هستند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.