در دیدار هنرمندان با استاندار خراسان رضوی چه گذشت؟

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی، برخی از هنرمندان عرصه هنر در دیدار با استاندار خراسان رضوی به بیان مشکلات فرهنگ و هنر این استان پرداختند.

در نشستی که به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی به دعوت برخی از هنرمندان استان خراسان رضوی برگزار شد، هنرمندان عرصه های مختلف در گفتگو با یعقوبعلی نظری استاندار خراسان رضوی به بیان مشکلات خود پرداختند. زمینه فعالیت

راضیه رجایی، شاعر و رئیس دفتر شعر حوزه هنری خراسان رضوی وی در این دیدار با اشاره به مشکلات موجود در فضای فرهنگی و هنری خراسان رضوی گفت: تفاوت طبقه فرهنگی بین مشهد و سایر شهرهای استان غیرقابل تصور است. فعالیت های فرهنگی حتی در شهرهایی که جمعیت قابل توجهی دارند نزدیک به صفر است. اگر بخواهیم برای هنر انقلاب اسلامی کاری انجام دهیم نیاز به تفکر و حرکت انقلابی دارد که تاکنون از آن محروم بوده ایم. البته کار در این زمینه می تواند هزینه بر باشد اما باید هزینه کنیم تا در آینده شاهد جریمه های سنگین تری نباشیم.

وی افزود: چون خرج نمی کنیم و نادرست خرج می کنیم در شعر انقلاب جریمه های سنگینی می پردازیم. متأسفانه بیشترین هزینه های استان صرف شاعران تهرانی می شود در حالی که توان شاعران خراسان مغفول مانده است.

محمدمهدی خالقی، فیلمساز و مستندساز وی همچنین در این نشست اظهار داشت: وضعیت هنرمندان مشهد از جمله سینماگران وضعیت بدی نیست؛ چون هنر انقلاب اسلامی در مشهد و به ویژه سینما در حال رشد و گسترش است، هر روز به افق های جدیدی می رسیم. اما از نظر حمایتی باید گفت که وضعیت هنر بسیار ضعیف است و متاسفانه هنرمندان مشهدی در مشهد بسیار بی خانمان و مظلوم هستند و این به دلیل تهرانی شدن هنر و رسانه در کشور است. بر اساس سیاست های کارکنان، عدم رعایت انصاف در توزیع منابع و زیرساخت ها و بی تفاوتی، بی تفاوتی و بی کفایتی کارکنان مشهد بازگشت.

وی افزود: فکر می‌کنم اگر یک مرکز هنری و رسانه‌ای در خراسان رضوی با حضور همه مدیران ارشد که بتوانند به نوعی به هنر کمک کنند، ایجاد شود، سعی می‌کنیم بدون توجه به تهران، آثار فاخری را تولید کنیم که در مشهد اولویت دارند. اگر این اتفاق بیفتد و حتی از صمیم قلب در یک سال یک فیلم سینمایی، یک انیمیشن و سه مستند ساخته شود، اما با اولویت و استراتژی، یدالله ما جماعت هم اتفاق می افتد.

این فیلمساز خاطرنشان کرد: با وجود ظرفیت بالای هنرمندان مشهدی، از نظر زیرساختی بسیار ضعیف هستیم. مثلاً اگر در مشهد دو شهر سینمایی وجود دارد، می توانند مشهد را به عنوان مرکز سینمایی معرفی کنند و از نظر اقتصادی به مشهد کمک کنند و مشارکت جلب کنند.

در دیدار هنرمندان با استاندار خراسان رضوی چه گذشت؟

قدیر وقاری عکاس و کاریکاتوریست است وی در این جلسه با اشاره به خاتمه فعالیت انجمن هنرهای تجسمی استان گفت: انجمن هنرهای تجسمی پس از حدود 10 سال افول با تشکیل هیات مدیره فعالیت خود را آغاز کرد اما متاسفانه مشکلاتی باعث شد انجمن عنوان شود. یک مبنای مهم و تاثیرگذار در همه عرصه های هنرهای تجسمی، سکوت و تشکیل مجلس نیست. لذا خواهشمندم با پیگیری استاندار و مدیر کل فرهنگ اسلامی و ارشادات خراسان رضوی مجدداً مجمع این انجمن برای برون رفت از بلاتکلیفی برگزار شود.

ابوطالب مظفری شاعر افغان وی با اشاره به فعالیت های فرهنگی مهاجران افغانستانی در مشهد گفت: با مهاجرت اتباع افغانستانی به ایران در چهار دهه گذشته، برخی از مهاجران به صورت خودجوش مراکزی را در حوزه های ادبی و فرهنگی ایجاد کرده اند تا نیازهای فرهنگی جامعه مهاجران را برطرف کنند. ” با توجه به اینکه مهاجرت ذاتاً ساختارهای اجتماعی و فرهنگی مهاجر را تخریب می کند و نیاز به ارتقای سطح تفکر ضروری بود، اما از آنجایی که هیچ مدیر رسمی برای این کار وجود نداشت، خود فعالان فرهنگی مهاجر اعم از شاعران، نویسندگان و فیلمسازان مؤسساتی تأسیس کردند. • رفع نیازهای مهاجران.

وی افزود: موضوع این است که نسل جوان مهاجری که در ایران متولد شده اند هیچ اطلاعاتی از افغانستان ندارند و دچار نوعی گمنامی و گمنامی شده اند که در این موسسات سعی کرده اند اطلاعات مربوطه را ارائه کنند تا ارتباطشان با افغانستان قطع نشود. ” یکی دیگر از رسالت های فرهنگی این مراکز ایجاد ارتباط و همزیستی بین جامعه ایرانی و افغانستانی به ویژه در سطح نخبگان و فرهنگیان است. خوشبختانه این اتفاق مبارک در سال های اخیر میسر شده است اما متاسفانه این مراکز بسیار پراکنده هستند و اتاق هایی وجود ندارد که ظرفیت فعالیت های فرهنگی را ندارند. البته اگر چه مشکلات زیادی در پیش است اما انتظار این را ندارند اما چقدر خوب بود اگر به این قشر از جامعه مهاجر توجه می شد.

در دیدار هنرمندان با استاندار خراسان رضوی چه گذشت؟

مجید عسگری، مدیر حوزه هنری خراسان رضوی وی در این نشست با اشاره به فعالیت های این موسسه گفت: مانند گذشته در حوزه هنری نیز پیگیر این عرصه هستیم تا این موسسه محلی برای همگرایی و ارتباط بیشتر هنرمندان با یکدیگر باشد. البته در سال گذشته به چند نکته پرداختیم که یکی از آنها توجه به حوزه فکری است. زیرا معتقدیم در پاتوق های هنری علاوه بر فضاهای هنری و تخصصی باید به مسائل فکری و عقیدتی نیز نگاه جدی تری داشت. نکته دوم منسجم تر از همیشه است. چون نه اینکه هنرمندان دور هم جمع شوند و رشد کنند، بلکه هنرمندان بتوانند پس از چند سال به صورت خودجوش در عرصه عمومی فعالیت کنند. همچنین باید تولیدات هنری بر اساس نیاز کشور داشته باشیم.

وی افزود: در سال گذشته به نکته جدیدی پی بردیم که شکل گیری هنرمندان از دوران نوجوانی بوده است. به همین دلیل فعالیت هایی را برای نوجوانان انجام می دهیم. همچنین با توجه به اینکه ذات هنر دیدن و جذب مخاطب است، فعالیت هایی را برای این بخش به نام مخاطب شناسی آغاز کردیم.

مدیر حوزه هنری خراسان رضوی تصریح کرد: در کنار آن یک محور اصلی مربوط به دبیرخانه هنر حماسه را با جدیت دنبال می کنیم. با توجه به اینکه جامعه نیازمند امید و حماسه آفرینی است، دبیرخانه هایی راه اندازی کردیم و حماسه را با رویدادهایی به نام جایزه داستان حماسی و جایزه سینما آغاز کردیم.

در دیدار هنرمندان با استاندار خراسان رضوی چه گذشت؟

یعقوب علی نظری استاندار خراسان رضوی وی همچنین به سخنان هنرمندان حاضر در این نشست گوش فرا داد و گفت: اگر محتوای معنوی و ارشادی که مبتنی بر باورها و اندیشه های انقلابی است با ابزارهای موثری مانند هنر در هم آمیخته شود، می تواند بسیار آموزشی باشد. هنر موضوعی پویا و فعال است که به موازات زندگی انسان تکامل یافته و پیشرفت کرده است و هر چقدر هنر پیشرفت کرده باشد نیازمند عینی شدن است.

وی افزود: تفکر خوب و مؤثر همراه با ابزارهای مؤثر مانند هنر که با روحیه انسان و فطرت انسان سازگار است، باعث می شود مخاطب با استفاده از توانایی هنر در بیان باورها بر مخاطب تأثیر بگذارد. بنابراین هنر را باید با دیدی تکاملی و روزآمد دید تا نیازها و نیازهای عموم مردم را در نظر گرفت و با تلفیق نیازسنجی و هنر مبتنی بر مبانی دینی و اعتقادی بتوان به نیازهای روز جامعه پاسخ داد. در آشوب است همچنین پیچیدگی‌ای که در جامعه و جوانان امروزی به چشم می‌خورد مبتنی بر اصول هنری است و می‌تواند با زبان هنر جذب دین شود و به نیازهای آن پاسخ دهد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.