خصوصی سازی با بورسیه فرق داره!

[ad_1]

یک حقوقدان بازار سرمایه در تحلیل جنبه های حقوقی عرضه سهام باشگاه های استقلال و پرسپولیس در این بازار تاکید کرد که خصوصی سازی با بورس متفاوت است.

حمید اسدی در گفت وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه خصوصی سازی به طور کلی با اعطای بورسیه متفاوت است، توضیح داد: خصوصی سازی لزوما بورسیه نیست. وقتی سازمان خصوصی سازی می خواهد شرکتی را خصوصی کند، لزوماً نباید فکر کنیم که این شرکت باید در بازار سرمایه عرضه شود یا در بورس و فرابورس عرضه شود. اگر یک سازمان خصوصی ادعا می کند که می خواهد خصوصی سازی کند، روش های خصوصی سازی در اقتصاد ایران متفاوت است. می توانید در بانک ها سهام ارائه دهید.

وی با بیان اینکه هر الزامی که سازمان خصوصی سازی بخواهد برای عرضه استقلال و پرسپولیس ایجاد کند باید پذیرفتن شرایط، ساختار، ضوابط و مقررات بازار سرمایه باشد، گفت: سلامت این بازار بر عهده سازمان بورس است. و عناوین یعنی بر اساس ماده 2 قانون بازار اوراق بهادار، با هدف حمایت از حقوق سرمایه گذاران و با هدف ساماندهی و ایجاد بازاری عادلانه و کارآمد، شورای عالی بورس و سازمان بورس اوراق بهادار. ماده 2 قانون بازار اوراق بهادار که قانون مصوب مجلس است نیز بر سازمان خصوصی سازی حاکم است.

این حقوقدان بازار سرمایه درباره این ماده توضیح داد: این ماده مسئولیت و وظیفه حمایت در بازار سرمایه را بر عهده سازمان بورس و شورای عالی بورس می داند. بنابراین نمی توانیم و نباید قوانین بازار سرمایه را به نفع سازمان خصوصی سازی یا دولت زیر پا بگذاریم. بنابراین، اگر خصوصی‌ساز بخواهد شرکت را وارد بازار کند، باید قوانین قانونی بازار سرمایه را بپذیرد و خصوصی‌ساز حق دخالت در بازار سرمایه را ندارد. اگر سازمان خصوصی سازی قصد ورود شرکتی به بازار سرمایه را دارد، باید موظف به پذیرش قوانین بازار سرمایه باشد تا شرکت ها نیز مانند سایر شرکت ها وارد بازار سرمایه شوند.

آیا ارزش گذاری برند دو باشگاه معتبر است؟

اسدی در پاسخ به این سوال که آیا ارزیابی برند دو باشگاه معتبر بوده است یا خیر، گفت: سازمان خصوصی سازی مدعی است که این شرکت ها را بر اساس کارشناس رسمی دادگستری یا کارشناسان داخلی خود یا نهادهای یک نهاد داخلی که هیچ ارتباطی ندارد، ارزیابی کرده است. در ارتباط با بازار سرمایه». بازار سرمایه باید بپذیرد که این حرف اشتباه است. زیرا بازار سرمایه معیارها و معیارهای خاص خود را برای ارزش گذاری سهام دارد.

وی ادامه داد: سازمان خصوصی سازی مدعی است برند باشگاه استقلال و پرسپولیس ارزشمند است و برندی است که ارزش بالایی دارد و می تواند مدعی شود بازار سرمایه باید قیمت برند را بپذیرد. این بدان معناست که سازمان می تواند ادعا کند که این دو باشگاه میلیون ها هوادار و هوادار بین المللی دارند که این درست است و می توان ده ها برابر بیشتر برای بلیط بازی بین دو باشگاه پرداخت. حتی ممکن است شخصی به دلیل علاقه ای که به این باشگاه ها دارد، ماهانه به حساب باشگاه واریز کند. اما این معیار ما در بازار سرمایه نیست. معیار بازار سرمایه برای ارزیابی سهام، سودآوری شرکت است. این پیش بینی سودآوری شرکت است که ارزش شرکت ها را در بازار سرمایه نشان می دهد، نه شهرت برند شرکت ها.

این حقوقدان بازار سرمایه با اشاره به اینکه اعتبار برند شرکتی زمانی می تواند برای بازار سرمایه ارزش آفرینی کند که آن برند منجر به سودآوری شود، گفت: صرفاً به این دلیل که این باشگاه ها دارای اعتبار و برند هستند، صرفاً به این دلیل که قدردانی از برند در آنها انجام می شود. کارشناسان رسمی قوه قضائیه، ملاک اجباری ورود به بازار سرمایه. بازار سرمایه شرکتی را در صورتی ارزشمند می داند که سودآور باشد. ملاک در بازار سرمایه سودآوری است نه شرکتی با چند فالوور 10 میلیونی.

اسدی تاکید کرد: اگر این تفاوت در معیارها را در کنار ماده 2 قانون بازار اوراق بهادار و ماده 11 ماده 7 قانون بازار اوراق بهادار قرار دهیم، به این نتیجه می رسیم که سازمان خصوصی سازی موظف به رعایت ضوابط قانونی این قانون است. بازار سرمایه. زیرا قانون بازار مصوب مجلس است و برای همه سازمان ها و وزارتخانه های کشور است و همه مشمول آن هستند. بنابراین سازمان خصوصی سازی نیز باید این قانون را بپذیرد.

بر اساس این گزارش، دو باشگاه استقلال و پرسپولیس پس از ارزیابی در سازمان بورس به ثبت رسیدند و طبق اعلام مسئولان در فرابورس عرضه خواهند شد. چگونه ارزیابی کنیم این دو باشگاه که بخشی از آن متعلق به برند او بود، مورد انتقاد گسترده کارشناسان قرار گرفت.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.