حذف بدون استثنا «4200» حقوق ورودی!

[ad_1]

با موافقت دولت و مجلس، مبنای محاسبه ارزش گمرکی کالا و دریافت عوارض بر اساس نرخ 4200 تومانی به طور کامل از تمامی واردات خارج شد و با رشد چند برابری، بورس نزدیک به بازار جایگزین شد. در حالی که برای امسال تاکید شده بود کالاهای اساسی بر پایه 4200 باقی بماند و به سایر کالاها روی بیاورد که به دلیل تبعات تورمی محقق نشد.

به گزارش ایسنا، نمایندگان در بررسی اخیر لایحه بودجه سال 1401 به پیشنهاد دولت در خصوص لایحه احتساب حقوق ورودی رای دادند که بر این اساس مقرر شد نرخ ارز ارزش گمرکی کالاهای وارداتی را در سال جاری محاسبه کند. کلیه موارد از جمله حقوق ورودی بر اساس نرخ ارز سامانه مبادلات الکترونیکی (ETS) در روز اظهار و بر اساس ماده 14 قانون گمرک. در عین حال تاکید شد که نرخ چهار درصد عوارض گمرکی کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی و نهاده های کشاورزی و دامی به یک درصد و سایر کالاها به دو درصد کاهش یابد.

اما ماجرای این تغییر نرخ با بررسی قانون بودجه امسال مشخص خواهد شد و این شتاب چه بوده و چه پیامدهایی در پی خواهد داشت.

نرخ 4200 نیز از مالیات پایه املاک حذف شد

این مصوبه با برداشت 4200 ارز از واردات و تامین کالاهای اساسی متفاوت است و مربوط به مالیات های دریافتی است، ضمن اینکه بخشی از منابع عمومی سالانه دولت در قانون بودجه از محل درآمدهای مشمول مالیات و همچنین تامین می شود. سایر درآمدها شامل حقوق گمرکی و مالیات است. بدین ترتیب گمرک ملزم به تامین منابع از محل مالیات واردات خواهد بود که شامل دو بخش اصلی حقوق گمرکی و سود بازرگانی است. میزان حقوق گمرکی مصوب مجلس است، منبع سود بازرگانی را هیأت وزیران تعیین می کند و با توجه به نوع کالا متفاوت است، علاوه بر این دو، مالیات هلال احمر و مالیات بر ارزش افزوده نیز وجود دارد.

تا پایان سال 1399 مبنای نرخ ارز برای محاسبه ارزش کالاها بر اساس عوارض، برای همه گروه کالاها، نرخ 4200 و گمرک 4 درصد بود، اما در بودجه 1400 اصلاحیه این مصوبه انجام شد. تایید شده ارزش اساس، به استثنای کالاهای اساسی؛ برای اینکه ارزش ریالی حقوق ورودی کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات پزشکی و مواد مصرفی و نهاده های کشاورزی و دامی به همین صورت 4200 باقی بماند و رشد نکند و نرخ چهار درصد از حقوق گمرکی آن یک درصد شد اما برای همه. سایر کالاهای وارداتی، حقوق ورودی با تعیین نرخ ارز سامانه مبادلات الکترونیکی (ATS) یعنی نرخ نزدیک به بازار محاسبه می شود.

به این ترتیب آنچه برای مالیات واردات در قانون بودجه سال 1401 تصویب شد، دیگر حتی کالاهای اساسی و دارو و تجهیزات پزشکی را شامل نمی شود و مالیات همه این اقلام به نرخ ضربی ارز که در حال حاضر حدود 25 هزار است محاسبه می شود. تومان که بر قیمت تمام شده واردات تاثیر می گذارد.

مصوبه بحث برانگیز واردات اجرایی نشده است

افزایش نرخ محاسباتی همه کالاها در سال آینده در حالی صورت گرفت که امسال با وجود اینکه شامل کالاهای اساسی نمی شد، پس از اختلافات فراوان و اعتراض تجار به دلیل تاثیرگذاری بر قیمت تمام شده سایر کالاهای وارداتی، کل این مصوبه اجرایی نشد. اقلام . . ارونقی – معاون فنی گمرک ایران وی افزود: با اجرای این قانون، افزایش مبنای محاسبه حقوق ورودی در محاسبات اعمال می شود که در افزایش قیمت تمام شده واردات موثر است و این در حالی است که بیشتر و حداکثر تا 85 درصد کالاهای غیر ضروری مربوط می شود. اقلام به تولید که تغییر می کند و نرخ را افزایش می دهد وی ادامه داد: هیچ استثنایی وجود ندارد و در نتیجه قیمت تمام شده و واردات مواد اولیه چندین برابر و در نهایت هزینه تولید افزایش می یابد که می تواند عواقب منفی در بازار داشته باشد.

به این ترتیب در پایان فروردین ماه سال جاری با انتشار مصوبه هیات مدیره مقرر شد برای سال 1399 روال اعمال شود و مبنای محاسبه نرخ 4200 باشد. مجلس چندین ماه با این رویه مخالفت کرد و نسبت به الزام دولت به اجرای قانون بودجه در خصوص عوارض ورودی هشدار داد، اما دولت دوازدهم در روزهای پایانی خود، طی مکاتبه با رهبری ، موضوع و پیامدهای ناشی از اجرای الزام قانون بودجه را در رابطه با کارمزد نهاده ها مطرح و تقاضای تخصیص آن را نمود. در عین حال دولت سیزدهم که در آستانه نصب قرار داشت، با افزایش ورودیه ها و اجرای قانون بودجه وقت موافق نبود و آن را عامل تورم می دانست.

کارمزد تجارت خارجی به نرخ روزانه

با مصوبات اخیر مجلس در بودجه سال 1401، اگرچه عرضه کالاهای اساسی در هفت فقره با سکه 4200 تومان ادامه یافته است، اما مبنای محاسبه ارزش کالا و دریافت ورودیه ها دیگر با نرخ دلار نیست. بر اساس اعلام گمرک ایران در 11 ماهه امسال 90 میلیارد دلار تجارت خارجی ایران بوده که 46.5 میلیارد دلار آن واردات، بیش از نیمی از آن واردات کالاهای اساسی بوده است • دارای 25 گروه کالا و مابقی تولیدی است. -کالاهای مرتبط

گزارش 10 ماهه همچنین نشان می دهد که 17.5 میلیارد دلار کالاهای اساسی وارد شده است که بیش از 13.6 درصد آن کالاهای اساسی بوده که در هفت قلم کالا با ارز ترجیحی وارد شده است.

بر این اساس مبنای محاسبه ارزش و تعرفه تمامی این واردات که با نرخ 4200 در سال جاری به نرخ بازار سال آینده می رسد که در افزایش درآمد دولت این محل موثر خواهد بود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.