توانایی؛ کلید اکوسیستم اشتغال

[ad_1]

توانایی؛  کلید اکوسیستم اشتغال

چشم انداز اکوسیستم ملی اشتغال، کاهش بیکاری و توسعه فرهنگ کارآفرینی است که در آن مهارت ها جایگاه ویژه ای دارد.

به گزارش ایسنا، طرح ملی بوم شناسی اشتغال یکی از اولویت های وزارت تعاون، کار و تامین اجتماعی است که در راستای برنامه اشتغال دولت سیزدهم، کاهش بیکاری و فرهنگ سازی کارآفرین تدوین و اجرا شد.
بر اساس آخرین گزارش ها، تاکنون 71 دستگاه دولتی و عمومی در این طرح مستقر شده و بیش از 180 رسته شغلی در این زمینه فعالیت های لازم را آغاز کرده اند.
وزیر تعاون، کار و تامین اجتماعی معتقد است: طراحی اکوسیستم ملی اشتغال می تواند به ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری و توسعه فرهنگ کارآفرینی کمک کند.
وی گفت: با راهنمایی، کمک و حمایت بخش عمومی، جنبش‌های مردمی، کارگران، کارفرمایان و کارآفرینان در اکوسیستم اشتغال ملی ایفای نقش می‌کنند.
به گفته عبدالملکی، یکی از مهمترین حلقه های مفقوده در حوزه اشتغال «آموزش مهارتی» است، بنابراین در چارچوب نظریه ملی بوم شناسی اشتغال، سازمان های مرتبط به عنوان حلقه های مهم تعریف شده و مهارت ها از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند. احساس، مفهوم.
به گفته کارشناسان، اکوسیستم ملی اشتغال بستری است که همه مولفه های مرتبط با اشتغال را هماهنگ می کند که در آن اشتغال همسو با منافع ملی، محلی و منطقه ای و محصولات با اشتغال بیشتر در نظر گرفته می شود.
علی حیدری، کارشناس حوزه کار در گفت وگو با ایسنا، معتقد است: از نظر بوم شناسی اشتغال، نوع بیکاری افراد و فعالیت شرکت ها مورد بررسی قرار می گیرد و ارگان ها و نهادهای دولتی، بخش خصوصی و تولیدی هستند. افزایش آنها با هم فرصت های شغلی زیادی را برای جامعه هدف فراهم می کند.
وی گفت: در این منظر همه اعم از کارگر و فارغ التحصیل حضور دارند و باید مهارت های لازم را داشته باشند.
این کارشناس حوزه کاری، مهارت ها را کلید الگوی اکوسیستم اشتغال دانست و تاکید کرد: مولفه آموزش و پرورش در اجرای اکوسیستم اشتغال مهم است و صرف نظر از این دو مقوله و عدم وجود تقاضا از طرف. بخش خصوصی در این زمینه، اجرای طرح موفقیت آمیز نخواهد بود.
به گفته حیدری، بخش خصوصی طی این سال ها به دنبال آموزش نیروهای خود نبوده است، در حالی که در بسیاری از کشورها دولت ها وارد عرصه آموزش و پرورش شده اند و نیروهای خود را برای ورود به بازار کار و کسب مهارت تربیت کرده اند.
الگوی اکوسیستم ملی اشتغال در اولین جلسه شورای عالی اشتغال دولت سیزدهم ارائه شد و هدف اصلی آن دستیابی به هدف ایجاد حداقل یک میلیون شغل در سال است.
اکوسیستم اشتغال شامل عموم مردم از کارگران ساده گرفته تا فارغ التحصیلان دانشگاهی می شود که بر اساس آن هر جویای کار باید حداقل مهارت ها را داشته باشد.
به گزارش ایسنا، ایجاد اشتغال و بهبود فضای کسب و کار با رشد اقتصادی کشور ارتباط معناداری دارد، بنابراین اجرای طرح ملی بوم شناسی اشتغال می تواند به تحقق این هدف و تثبیت مشاغل کمک کند.
انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.