تعداد پیوند مغز استخوان در تبریز به 300 مورد رسید

[ad_1]

ایسنا/ آذربایجان شرقی رئیس بخش پیوند مغز استخوان مرکز آموزشی درمانی امام رضا(ع) تبریز از افزایش تعداد پیوند مغز استخوان در این شهرستان به 300 مورد خبر داد.

با اعلام این خبر، دکتر علی نجاتی اظهار داشت: بخش پیوند مغز استخوان تبریز در سال 94 در مرکز آموزشی درمانی شهید قاضی این شهر افتتاح شد و توانست انواع پیوند مغز استخوان سازگار و نیمه سازگار و سخت ترین انواع پیوند را با موفقیت انجام دهد. ، این مرکز خدمات رسانی خواهد کرد.

وی گفت: پیوند مغز استخوان یا سلول های بنیادی (که از مغز استخوان یا منابع دیگر به دست می آید) می تواند درمان موثری برای مبتلایان به انواع خاصی از سرطان مانند سرطان خون و لنفوم باشد.

وی افزود: از این روش برای مولتیپل میلوما، نوروبلاستوما، تومورهای بیضه و بیماری های خودایمنی نیز استفاده می شود.

نجاتی با بیان اینکه کلینیک شهید قاضی مرکز آموزشی درمانی امام رضا (ع) تبریز امکان پیوند «اتولوگ» و «آلوژنیک» را دارد، خاطرنشان کرد: این مرکز تنها مرکز ارائه دهنده خدمات پیوند مغز استخوان در آذربایجان شرقی است. استان های همجوار خدمات ارائه می دهند.

این متخصص هماتولوژی و سرطان اضافه کرد: در پیوند اتولوگ برخلاف پیوند آلوژنیک، بیمار سلول های بنیادی را نه از اهداکننده، بلکه از بدن خود دریافت می کند.

وی تاکید کرد: درمان بیمارانی که نیاز به پیوند مغز استخوان دارند صرفه جویی مالی زیادی برای خانواده های بیمار دارد.

وی با بیان اینکه مردم خوب و خداترس با اهدای اعضا همواره در کنار نظام درمانی بوده اند، گفت:

نجاتی افزود: در گام اول از اهداکننده خون گرفته و پلاکت آنها در مراکز نگهداری می شود. پس از تطبیق بیمارانی که به آنها نیاز دارند و تطبیق خون آنها با آنها، از داوطلب خواسته می شود که یک سلول بنیادی اهدا کند و از سلول های آنها برای نجات جان بیمار استفاده می شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، وی در پایان افزود: امروزه کاربردهای پیوند مغز استخوان بسیار زیاد است. قبلا این عمل فقط برای بیماران لوسمی حاد استفاده می شد اما با پیشرفت علم پزشکی این پیوند برای بیماران تالاسمی، انواع سرطان خون، تومورهای جامد و بسیاری از بیماری های ژنتیکی و ارثی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.