بعیدی نژاد: امیدوارم ارتباط بین ایرانیان مقیم انگلیس و کشور هر چه بیشتر تسهیل شود.

[ad_1]

سفیر سابق ایران در انگلیس با اشاره به آزادی نازنین زاغری و انوشه عاشوری و پرداخت همزمان بدهی ایران توسط انگلیسی ها در قالب یک قرارداد تسلیحاتی، گفت: انگلیس به ویژه برای کمک به تسهیل ارتباط بین ایرانیان مقیم گریت ایجاد شده است. بریتانیا و سرزمینشان

به گزارش ایسنا، حمید بعیدی نژاد، سفیر سابق ایران در لندن و دیپلمات سابق وزارت امور خارجه در صفحه اینستاگرام خود به موضوع آزادی نازنین زاغری و درخواست ایران از انگلیس در قرارداد تسلیحاتی تانک چیفتن پرداخت. .

بعیدی نژاد نوشت: پس از دو دهه دعوای حقوقی سنگین ایران، پرداخت مطالبات ایران به انگلیس برای معامله تسلیحاتی به مرحله نهایی خود رسیده و آن بدهی توسط انگلیس به کشورمان پرداخت شده است.

وی افزود: اگرچه مدت ها پیش دستگاه قضایی انگلیس رای به پرداخت این بدهی داد، اما مشکلات فنی – بانکی مانع از واگذاری این بدهی شد که در نهایت با راهکارهای فنی رفع شد. اصل بدهی تقریباً یک سوم آن مبلغ پرداختی بوده و مابقی سودی است که در این سال‌های طولانی به مبلغ اولیه بدهی در بانک تعلق گرفته است، به طوری که تمام اصل و سود پول پرداخت شده است. به پدر و مادرمان

بدهی انگلیس به ایران مربوط به قرارداد آتش بس لندن و تهران در دهه 1970 است که بر اساس آن وزارت دفاع انگلیس در زمان سلطنت پهلوی 1500 دستگاه تانک و 250 خودروی زرهی به ایران فروخت. پس از انقلاب اسلامی این قرارداد لغو شد. با لغو این قرارداد، ایران خواستار بازگرداندن پول خود شد اما هنوز این بدهی پرداخت نشده بود. مبلغ 390 میلیون پوند اصل پول و سود آن است که گفته می شود دیروز به ایران پرداخت شده است.

سفیر سابق کشورمان همچنین به آزادی نازنین زاغری و انوشه عاشوری اشاره کرد و گفت: خوشبختانه همزمان با کمک قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران دو زندانی دارای تابعیت انگلیس از زندان آزاد شدند. به دلیل سالها محکومیت وی و به دلایل بشردوستانه. در آستانه عید نوروز به خانواده های خود پیوستند. امید است با برداشتن این گام‌های متقابل و همزمان و رفع برخی از موانعی که سال‌ها در روابط ایران و انگلیس ایجاد شده است، به‌ویژه ارتباط ایرانیان مقیم انگلیس با وطن خود تسهیل شود.

به گزارش ایسنا، ذبیح الله خدائیان، سخنگوی قوه قضائیه روز چهارشنبه در این باره گفت: خانم نازنین زاغری به اتهام جاسوسی برای سرویس امنیتی انگلیس به چهار سال زندان محکوم شد. و از زندان آزاد شد. پرونده دیگری هم دارد که به یک سال حبس محکوم شده اما این پرونده هنوز اجرایی نشده است.

وی گفت: انوشه عاشوری نیز به اتهام جاسوسی به 10 سال حبس تعزیری محکوم شد و حدود 4 سال و 7 ماه از محکومیتش می گذرد که از سرویس های اطلاعاتی خارجی پول دریافت کرده است. از وی نیز دریافت شد، لذا دادگاه با آزادی مشروط وی موافقت کرد و از سوی حکومت اسلامی مورد رحمت قرار گرفت و وی از زندان آزاد شد.

بعیدی نژاد در پاسخ به کاربران گفت: «دو مورد جداگانه وجود داشت، یکی مربوط به چهار دهه پیش و دیگری مربوط به پنج سال پیش بود. دو پرونده به طور همزمان در دو ساختار مجزا بررسی شد.»

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.