انتشار «کتاب نور» – ایسنا

[ad_1]

«کتاب نور؛ خط لطف کلام الهی» به خط میرزا احمد نیریزی به کوشش سعید نیکخواه آزاد منتشر شد.

به گزارش ایسنا، در مقدمه انتشارات کتاب نیستان، در این کتاب آمده است: و استاد صحیح و نمونه خوشنویسی استاد میرزا احمد نیریزی، در کنار سعادت خواندن و تدبر، سرمشق دلهای پاک و دلهای مضطرب باشد. در آیات خداوند زمینه کسب فیض مکتوب کلام وحی را نیز فراهم کرده است تا در احیای این میراث دینی، فرهنگی و هنری ایرانی-اسلامی، دعاها و دیدارهای بیشتر در محضر قرآن کریم موجب شود. موجب تدبر بیشتر و دریافت نور و علم بیشتر برای همه ارادتمندان، عاشقان، معلمان، حافظان، قاریان، خوشنویسان و هنرمندان شود.

پس از نزول آیات نورانی قرآن کریم، قلم به عزت و عظمت سوگند الهی مفتخر شد و آنچه می نویسد قداست نور است. کاتبان آیات صریح حضرت حق با ذوق و ادب و هنر، قلم را در این ساحت مقدس به کمال رساندند و کلام معجزات ملکوتی و الهی را با جزئیات و دقت می نوشتند.

نگارش نیکو کلام فصیح و فصیح خداوند، همچون قرائت زیبا و شیوای آن، محل تجلی سیادت و قداست کتاب نورانی و محبوب پروردگار و عرصه تجلی زیبایی شناسانه در هنر و تمدن اسلامی گردید. .

این زیبایی و خوبی با تأکید روایات متعالی معصومین علیهم السلام تقویت می شد; احادیثی که به فضیلت خط و زیبایی و خوش خطی آیات قرآن کریم اشاره دارد.

همزمان با ورود اسلام به ایران، نگارش این کتاب آسمانی با خط یکی از رایج ترین اعمال ایرانیان بوده است. قرآن نویسی قرن ها در کشور ما ادامه داشت و اوج این هنر ارزشمند را می توان در دوران صفویه دانست.

عشق و علاقه ایرانیان به اسلام و نیز گرایش دیرینه آنان به هنر، موجب پیدایش خوشنویسان بزرگ و خلق آثار بسیار ماندگاری از کتابت قرآن شد.

استاد میرزا احمد نیریزی یکی از مهمترین تحول آفرینان در زمینه خوشنویسی قرآنی است. وی یکی از بزرگترین خطاطان خط نسخ و کاتبان قرآن کریم در اواخر دوره صفویه است که به عنوان پایه گذار سبک خاصی در خط نسخ شناخته می شود. سبک بدیع او که مورد استقبال خوشنویسان پس از او قرار گرفت، به نسخه ایرانی معروف است.

امیدواریم نشر نورانی مصحف شریف با خط زیبای این هنرمند چیره دست ایرانی دلها و قلم ها را در پرتو قرآن کریم روشن کند.»

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.