افزایش 15 درصدی جرایم سایبری در آذربایجان شرقی

[ad_1]

ایسنا/ آذربایجان شرقی رئیس پلیس فتا آذربایجان شرقی گفت: در سال 1400 و نسبت به سال 1399 جرایم سایبری 15 درصد در استان افزایش یافت و در مقابل شاهد کشف 95 درصد جرایم سایبری در استان هستیم.

سرهنگ محسن محمودی در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر گفت: هوش و توان پلیس در کشف جرایم سایبری هر روز در حال افزایش است و از سوی دیگر تعامل قوه قضائیه با پلیس تاثیر بسزایی در این روند مثبت دارد.

وی با اشاره به اولویت جرایم فضای مجازی در استان گفت: حذف غیرمجاز اینترنتی با 23 درصد در ردیف اول، کلاهبرداری رایانه ای با 21 درصد در ردیف دوم، تبلیغ اکاذیب با 17 درصد، کلاهبرداری اینترنتی با 7 درصد و مزاحمت سایبری با به ترتیب 4 درصد در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

این افسر پلیس افزود: در سال 1400 تعداد 457 حساب مسدود و 61 میلیارد ریال از سوی مرکز فوریت های سایبری علاوه بر 32 میلیارد ریال معادل شکایات وارده به پلیس فتا، مسدود و 61 میلیارد ریال به مالباختگان عودت داده شد و در این مدت 26 هزار نفر. عودت، شخصاً به پلیس فتا ارسال و به ۲۳۹۴۵ تماس تلفنی شهروندان و ۳۵۱۵ پیام آنلاین پاسخ داده شد.

رئیس پلیس فتا ضمن طرح سوال از شورای شهر و شهرداری تبریز در خصوص اطلاعات و آموزش سایبری گفت: پلیس فتا آماده هرگونه همکاری برای ارتقای سواد رسانه ای شهروندان و هوش شهری در پروژه های زیست محیطی برای پیشگیری از وقوع جرم است.

وی گفت: پلیس فتا آذربایجان شرقی در سال گذشته رتبه اول را در شناسایی راهزنان کسب کرد.

وی با هشدار به اخلالگران امنیت سایبری گفت: هرگونه اقدام غیرقانونی که امنیت سایبری کاربران را تهدید کند با واکنش پلیس فتا مواجه خواهد شد و قانون به دستان جنایتکار اخلال گران می بندد.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به کاربران شبکه های اجتماعی هشدار داد که هرگز تصاویر و اطلاعات محرمانه و شخصی خود را در تلفن های همراه و رایانه های متصل به اینترنت ذخیره نکنند و اخبار و شایعات را در فضای مجازی منتشر نکنند.

سرهنگ محمودی نسبت به کلاهبرداری اینترنتی از طریق فیشینگ و پیامک های جعلی هشدار داد و گفت: ارسال پیامک به شماره شخصی بر اساس اطلاع دادستان مبنی بر اینکه لینک دارد قطعا کلاهبرداری است و نباید به آن اعتماد کرد و نباید مبلغی پرداخت شود.

دادگستری با انتقاد از تولید طنزهای زننده در فضای مجازی گفت: مسئولان باید در جهت اصلاح این رویه گام بردارند و هنرمندان متعهد نیز در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس آذربایجان شرقی، رئیس پلیس فتا استان در پایان به جوانان توصیه کرد از ورود به سایت های قمار خودداری کنند و والدین نیز بر رفتار و عملکرد فرزندان خود در فضای مجازی و سواد سایبری نظارت کنند. گرفتار شدن در دام کلاهبرداران و مجرمان سایبری.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.