«ازدواج» در قانون حمایت از خانواده

[ad_1]

بر اساس قانون حمایت از خانواده مصوب 1371، ثبت نکاح دائم، فسخ و انحلال آن، طلاق، فرجام خواهی و فسخ نکاح یا طلاق الزامی است.

به گزارش ایسنا، ازدواج یک اصطلاح قانونی برای ازدواج است که در جامعه ایرانی و عموم مردم از آن به عنوان ازدواج یاد می شود. ازدواج قراردادی است که به موجب آن زن و مرد با هم زندگی می کنند که برای هر یک از آنها علاوه بر حقوق عاطفی و اخلاقی، حقوق قانونی فراوانی برای تعهد بیشتر و حفظ حقوق فردی در ازدواج وجود دارد. مسائل حقوقی ازدواج بسیار مهم است و از آنجا اساس خانواده شکل می گیرد.

مطابق با قانون حمایت از خانواده مصوب 92 رسیدگی به امور و دعاوی از قبیل نامزدی و خسارات ناشی از فسخ آن، نکاح دائم، موقت و جواز نکاح، شرایط ضمن عقد، نکاح مجدد، مهریه، مهریه، نفقه زوجه و اجرت المثل نکاح، تمکین و عدم تمکین طلاق، فرجام خواهی. انحلال و فسخ نکاح، انقضا و انقضای طفل، حضانت و ملاقات طفل، نسب، رشد، عزل و عزل، ولایت الزامی، ولایت، امور مربوط به ولی و متولی اموال محجورین و قیمومیت در امور مربوط به آنها نفقه اقارب، امور مربوط به مفقودالاثر، حضانت فرزندان بی سرپرست، اهدای جنین، تغییر جنسیت و غیره. در صلاحیت دادگاه خانواده است.

در فصل سوم ماده 20 قانون حمایت از خانواده، ثبت ازدواج دائم، انحلال و انحلال آن، طلاق، فرجام خواهی و فسخ نکاح یا طلاق الزامی است.

همچنین بر اساس ماده ۲۱ قانون فوق، نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران به منظور تمرکز و تحکیم روابط خانوادگی، از ازدواج دائم که اساس تشکیل خانواده است حمایت می کند.

شایان ذکر است که ازدواج در اسلام هم دائمی و هم موقت است که در ایران و کشورهای اسلامی رعایت می شود.

ازدواج موقت نیز تابع قوانین و مقررات قانون مدنی است و ثبت آن در موارد زیر الزامی است:

1- بارداری همسر

2- توافق طرفین

3- شرط ضمن عقد

تبصره – ثبت وقایع موضوع این ماده و ماده ۲۰ این قانون در دفاتر ازدواج یا طلاق طبق اساسنامه ای است که به پیشنهاد رئیس قوه قضاییه ظرف مدت یک سال به تصویب رئیس قوه قضائیه می رسد. وزیر دادگستری مفاد ماده 1 اصلاحیه قانون ازدواج مصوب 29/2/1316 به قوت خود باقی است.

ماده ۲۲ قانون فوق مقرر می دارد: در صورتی که مهریه در زمان عقد تا ۱۱۰ سکه تمام بهار یا معادل آن باشد، وصول آن مشمول مقررات ماده ۲ قانون اجرای مجازات های مالی است. اگر مهریه بیش از این مقدار باشد در صورت مازاد فقط برائت زوج ملاک پرداخت است. همچنان رعایت ضوابط محاسبه مهریه به نرخ روز الزامی است.

بر اساس ماده 23 قانون حمایت از خانواده مصوب 1371، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است نسبت به واکسیناسیون بیماری‌هایی که باید قبل از ازدواج واکسینه شوند و همچنین بیماری‌های عفونی و خطرناک همسر و فرزندان را ظرف مدت یک ماه از تاریخ ازدواج واکسینه کند. تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون». تشخیص و اعلام نتیجه ازدواج قبل از ثبت عقد، گواهی صادره از پزشکان و مراکز مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر عدم اعتیاد به مواد مخدر و نداشتن بیماری موضوع این ماده. یا «تقاضا و تشکیل پرونده واکسیناسیون طرفین در برابر بیماری های مذکور».

تبصره: در صورتی که گواهی صادره حاکی از وجود اعتیاد یا بیماری باشد، در صورت اطلاع طرفین، ثبت ازدواج بلامانع است. در مورد بیماری های عفونی و خطرناک که اسامی آنها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین و اعلام می شود، طرفین جهت مراقبت و نظارت به مراکز تعیین شده معرفی می شوند. در مواردی که بیماری خطرناک زوجین به تشخیص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منجر به آسیب به جنین شود، مراقبت و نظارت باید شامل ممنوعیت تولید مثل باشد.

ماده 645 قانون مجازات اسلامی می گوید: «برای حفظ کانون خانواده، ثبت نکاح دائم، طلاق و رجوع به موجب قانون الزامی است و اگر مردی بدون ثبت در دفاتر رسمی به نکاح دائم، طلاق و رجعت اقدام کند. به مجازات حبس محکوم می شود.» او به یک سال محکوم خواهد شد.»

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.