آیا خون در سیاهرگ های بورسا جریان دارد؟

[ad_1]

یک کارشناس بازار سرمایه در بررسی قیمت های جهانی به حجم معاملات در این بازار اشاره کرد و گفت: اگر حجم معاملات خرد 9000 میلیارد تومان باشد می توان گفت خون در رگ های بازار می چرخد.

روزبه شریعتی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به روند بازار سرمایه در سال 1400، اظهار کرد: بازار از ابتدای سال 1400 وارد چرخه ای شده است به طوری که با هر ریزشی که رخ می داد، شاخص نمی توانست به سقف بعدی بازگردد. و هر فرود یک طبقه جدید را امتحان کرد. اما شاخص کل در ابتدای بهمن ماه رشد عرضی خود را در محدوده یک میلیون و 207 هزار واحد آغاز کرد و به تدریج به رقم یک میلیون و 280 هزار واحد رسید و در سال جدید از مرز یک میلیون و 400 هزار واحد گذشت.

وی درباره متغیرهای تاثیرگذار بر بازار سرمایه توضیح داد: بازار جهانی بر بازار سرمایه تاثیر می گذارد. البته این بازار متاثر از اتفاقات مهمی از جمله جنگ روسیه و اوکراین است. زیرا این جنگ در یکی از مهم ترین مناطق جهان رخ داد که بسیاری از محصولات خاص مانند جو، گندم و ذرت در آن قرار دارند. روسیه 40 درصد از بازار انرژی اروپا را در اختیار دارد، اما تحریم های زیادی علیه روسیه اعمال شده است. بنابراین نظم بازار به هم خورد و نتایج متفاوتی داشت، قیمت ها به گونه ای شد که هفت ماه پیش هیچ تحلیلگری نمی توانست پیش بینی کند.

وی گفت: علیرغم فشار مثبت روسیه برای پایان دادن به جنگ، تحریم ها و وضعیت جهان کوتاه مدت نیست. تخمین زده می شود که حتی در صورت پایان جنگ، عدم تعادل تا 18 ماه در بازار جهانی باقی خواهد ماند. بسیاری از محصولات در جهان به ویژه نفت می توانند برای مدت طولانی بدون عرضه و تقاضا باشند.

شریعتی با بیان اینکه بازار سرمایه تحت تاثیر بازار جهانی قرار گرفته است، گفت: این تاثیر را می توان در رشد صنعت اوره یا هلدینگ های پالایشی و پتروشیمی مشاهده کرد. از سوی دیگر، مذاکرات سیاسی و توافق هسته ای طولانی شد و مذاکرات همچنان به صورت غیرمستقیم در حال انجام است. رشد دلار از 25 هزار تومان به حدود 27 هزار تومان متاثر از همین موضوع است. ذهنیت بازار این است که توافق حاصل شود، پول بلوکه شده از ایران آزاد شود و صادرات نفت به 2.5 میلیون بشکه در روز برسد. بازار دریافته است که موافقت با مذاکره به نفع شماست.

وی ادامه داد: به فصل مونتاژ نیز نزدیک هستیم، DPS ها نسبت به قیمت سهام در حال کاهش هستند و سرمایه گذاران باید به این موضوع توجه کنند. اگر حجم معاملات خرده فروشی 9 هزار میلیارد تومان باشد، می توان گفت خون در رگ های بازار جریان دارد، اما اگر حجم معاملات به کمتر از 3 هزار میلیارد تومان برسد، رکود بازار رخ می دهد. بین سه تا پنج میلیارد تومان نیز دوره بی طرف بازار محسوب می شود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.