آمریکا تلاش می کند ایران را در مذاکرات وین مقصر بداند

[ad_1]

در حالی که دستیابی به توافق در وین، سیاست گذاری آمریکا را به تعویق می اندازد، سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری هفتگی خود سعی کرد توپ را در خاک ایران بیندازد و ارزیابی خود از وضعیت کنونی مذاکرات در وین را توضیح دهد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت کاخ سفید، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری هفتگی خود گفت: ارزیابی ما این است که مسئولیت ما نهایی کردن این موضوع است. مسئولیت توافق تماما بر عهده ایران است! ایالات متحده به همراه متحدان اروپایی خود در حال مذاکره بر سر نقشه راه برای بازگشت متقابل به پیوستن به مذاکرات وین بوده است. اگر این توافق در راستای منافع ملی ما باشد، رئیس جمهور به توافق برمی گردد. ما و متحدانمان آماده نهایی کردن یک توافق قوی هستیم، تا زمانی که ایران آماده انجام آن باشد.

ساکی ادامه داد: هرچند شاهد بوده ایم که ایران موضوعاتی را مطرح کرده که هیچ ارتباطی با پایبندی متقابل به توافق ندارد.[پایبندی دوجانبه] این چیزی است که ما روی آن تمرکز می کنیم و هدفمان است.

وی افزود: «ما ایران را تشویق می‌کنیم که به جای مقصر دانستن مسائل حل‌نشده‌ای که ادعا می‌کند خارج از چارچوب وین است و به جای سرزنش دیگران برای اختلال در مذاکرات وین، بر توافق حاصل شده در وین تمرکز کند».

به گزارش ایسنا، اظهارات ساکی در حالی مطرح می شود که اخیرا هشتمین دور مذاکرات وین به دلیل برخی تحولات در روابط سیاسی بین الملل به ویژه پس از حمله روسیه به اوکراین و تصمیم گیری در مورد برخی مسائل باقی مانده به بن بست خورده بود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری هفتگی درباره توقف مذاکرات گفت: بازگشت متقابل به عضویت به نفع ما در عدم اشاعه تسلیحات هسته ای و به نفع ما در امنیت ملی است. زیرا امروز، مانند گذشته، بازگشت متقابل به عضویت، محدودیت‌های واقعی و دائمی را برای برنامه هسته‌ای ایران ایجاد می‌کند، به قول خودمان، برنامه هسته‌ای ایران را دوباره در جعبه قرار می‌دهد، به نفع ما و به نفع ما. به نفع اروپایی ها باشد که اعضای 1+5 هستند و نه تنها به نفع آنها، بلکه به نفع کل جامعه بین المللی است.
وی همچنین گفت: الان ایران 2018 یعنی از دولت قبل[آمریکا] خروج از توافق هسته ای ایران، پیشرفت چشمگیری در برنامه هسته ای خود داشت. و ادامه این تحولات به تدریج از مزایای عدم گسترش بازگشت دوجانبه به برجام برای ما و متحدان و شرکای ما در سراسر جهان خواهد کاست. زمانی که دیگر به نفع ما نباشد، زمانی که پیشرفت ایران در برنامه هسته‌ای‌اش فراتر از مزایای عدم اشاعه باشد که در ازای تعهد متقابل ما دریافت می‌کند، توافق دیگر به نفع ما نخواهد بود. در مورد روش های دیگر برای اطمینان از اینکه ایران هرگز نمی تواند به سلاح هسته ای دست یابد.
در همین حال سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست خبری اخیر خود گفت: آنچه در وین است به دلیل رویکرد آمریکا به بن بست رسیده است.

خطیب زاده با بیان اینکه دولت واشنگتن هنوز تصمیمات سیاسی خود را درباره موضوعات باقی مانده در مذاکرات وین نگرفته است، تصریح کرد: آمریکا در تلاش است تا موضوعات باقی مانده در این مذاکرات را گروگان مسائل سیاست داخلی خود قرار دهد.

وی افزود: ما ملت صبوری هستیم اما قرار نیست همیشه منتظر بمانیم و اگر آمریکا خواهان توافق است باید هر چه زودتر تصمیم سیاسی خود را بگیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری گفت: آنچه در دو هفته گذشته برای ما روشن شده این است که بایدن و کاخ سفید هنوز تصمیم خود را نگرفته اند و متاسفانه کل توافق در گروگان است. آنها این کار را حزبی و در داخل انجام دادند و همان رویکردی را در پیش گرفتند که منجر به شکست بسیاری از توافقات بین المللی شد. یعنی یک توافق بین المللی را مشروط به درگیری های داخلی خودش کند.

خطیب زاده با تاکید بر اینکه قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل چارچوبی برای بحث در مورد این توافق بین المللی است و در این زمینه دولت بایدن باید تصمیم سیاسی خود را اتخاذ کند، تاکید کرد: آمریکا مسئول قطع مذاکرات امروز و تمدید آن است. آنها در چند روز آینده راه حل در کاخ سفید نهفته است. آنها باید به طور منطقی به خواسته های منطقی ایران که مورد تایید اعضای 1+4 است پاسخ دهند تا ما برای بازگشت به وین آماده شویم.

خطیب زاده گفت: معامله بسیار مقرون به صرفه است و آمریکا باید بداند و مطمئن باشد و مطمئن باشد که از خطوط قرمز خود عبور نکنیم و از خواسته های خود کوتاه نیاییم.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نظام حقوق بین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنایع دستی (2)

نظام دستمزد فی مابین المللی مالکیت فکری و حمایت از صنعت های دستی تابلو فرش, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.